Pisagorculuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pisagorun büstü

Pisagor ve takipçileri tarafından benimsenen ezoterik ve metafizik inançlar için kullanılan bir terimdir Pisagorculuk (Pythagoreanism). İlk pisagorcular'ın benzeri görüşlerini benimseyen daha sonraki oluşumlar "Yenipisagorculuk" (neopythagoreanism) terimi altında ele alınır.

Pisagorculuk sayıların nesnelerin gerçek doğasını oluşturudğuna ve ruh göçüne inanırlar. Arınma ayinleri uygular ve ruhlarının tanrılar arasında yüksek bir dereceye erişmesi için geliştirilmiş çeşitli yaşam kurallarını takip ederler.

Pisagorcuların et yemekten kaçındıkları Antik dünyada iyi bilinmekteydi. 1842 yılına kadar[kaynak belirtilmeli] "vejetaryen" tabiri yerine Pisagorcu tabiri kullanılmaktaydı.

Pisagorcular'ın kullandığı önemli bir dini simge, Empedokles'in maddeyi bir araya getiren unsurlarla ilgili teorisiyle ilişkili olduğuna inanılan beş köşeli yıldız (pentagram) sembolüydü.

Pisagorculuk'ta birtakım sıkı kurallar bulunmaktaydı. Bir yere girerken önce sağ ayakla adım atmak, fasulye yemekten kaçınmak, beyaz horozlara dokunmamak ve tapınaklara ayakkabı ile girmemek bu sıkı kurallardan bazıları idi.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David S. Kidder & Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya yayınları, s.18.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]