Cupid

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Cupid veya Kupid (Latince Cupido [kʊˈpiːdoː], "tutkulu arzu" anlamına gelir) arzu, erotik aşk, çekicilik ve şefkat tanrısıdır. Sık sık aşk tanrıçası Venüs'ün oğlu ve savaş tanrısı Mars'ın oğlu olarak tasvir edilir. Latince'de Amor ("Aşk") olarak da bilinir. Onun Yunan versiyonu olan Eros Klasik Yunan sanatında genellikle ince kanatlı bir genç olarak tasvir edilse de, Helenistik dönemde, giderek daha fazla tombul bir çocuk olarak tasvir edildi. Kendisinin oku ve yayı onun güç kaynağını temsil eder: Aşk Tanrısının okuyla vurulan bir kişi, hatta bir tanrı, kontrol edilemeyen arzu ile dolar. Efsanelerde, Cupid çoğunlukla olay örgüsünü harekete geçirmeye hizmet eden küçük bir karakterdir. O sadece Aşk Tanrısı ve Ruh hikâyesinde bir ana karakterdir, kendi silahlarıyla yaralandığında aşk çilesi yaşar. Güçleri, özdeş olmasa da Hindu insan sevgisi tanrısı Kamadeva'ya benzer .

Bazı literatürlerde aşk tanrısı duygusuz ve umursamaz olarak tasvir etse de, hem ölümlü hem de ölümsüz çiftlere verdiği mutluluk nedeniyle genellikle hayırlı olarak görülüyordu. Başka literatürlerde ise çöpçatanlığı yüzünden yaramaz olarak kabul edilirdi ve inanışa göre bu yaramazlık genellikle annesi Venüs tarafından yönetiliyordu.

Cupid'den bahseden ilk yazarlardan biri (yaklaşık MÖ 700), onu dünya yumurtasından doğan ilkel kozmogonik tanrılardan biri olarak tanımlayan Hesiod'dur. Ancak Cupid'in soyu ile sonraki yazılar, onu Nyx ve Erebus'un oğlu olarak değiştirdi. Afrodit ve Ares'in ve Iris ve Zephyrus'un çocuğu olduğu da düşünülmüştür.

Arkaik dönem şiirinde Eros, hem insanlara hem de tanrılara karşı konulmaz olan yakışıklı bir ölümsüz olarak temsil edildi. Ancak Helenistik dönemde, giderek daha çok oyunbaz, yaramaz bir çocuk olarak tasvir edildi. Zamanla Sevgililer Günün maskotu haline gelmiştir.

Cupid efsanelerde sadece havanın aydınlık olduğu dönemde Venüs ve Mars'ın arasında gözükebilmektedir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Latince'de Cupid, farklı kökenleri olan, ancak anlamları aşkla ilişkilendirilen iki isim olarak kullanılır. Cupid'in Roma isimlerinden biri Cupido'dur. Bu kelime 'arzu' anlamına gelir.

Apollo ile hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arzu uyandırmak için hem altın oklarla hem de nefret ateşleyen kurşun oklarla dolu bir yay ve sadakla donanmış Cupid, tanrıların ve ölümlülerin kalplerini vururdu ve onların duygularıyla oynardı. Antik Yunan mitolojisinden bir hikâyede -daha sonra Romalı yazarlar tarafından yeniden anlatıldı- Aşk Tanrısı, Daphne'ye delicesine aşık olan Apollo'ya altın bir ok attı, ancak daha sonra tiksinmesi için Daphne'ye kurşun bir ok fırlattı. Bu da ikili arasındaki uzun bir aşk hikâyesine sebep oldu

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

[2]

[3]

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Warburg Institute Iconographic Database (ca 2,400 images of Cupid) 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

  1. ^ "Cupid • Facts and Information on the God Cupid". Greek Gods & Goddesses (İngilizce). 26 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2020. 
  2. ^ "Cupid | Mythology, Appearance, Powers, & Facts". Encyclopedia Britannica (İngilizce). 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2020. 
  3. ^ Schumm, Laura. "Who is Cupid?". HISTORY (İngilizce). 10 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2020.