Nikolaos (Bizans imparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nikolaos Kanabos
Νικόλαος Καναβός
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi1204
Önce gelenII. İsaakios ve IV. Aleksios
Sonra gelenV. Aleksios
Ölüm8 Şubat 1204
Konstantinopolis

Nikolaos Kanabos, 25 Ocak 1204 tarihinde Dördüncü Haçlı Seferi olarak denizden Konstantinopolis'e gelip bu şehri kuşatmış olan Latinler ve Venediklilerin isteklerine uygun olarak ortak imparator olarak göreve gelen II. İsaakios ve oğlu IV. Aleksios'un idaresinden hoşnut olmayan Bizans Senatosu mensupları, papazlar ve büyük bir grup halkın Ayasofya Kilisesi'nde yaptığı bir devlet konseyine benzer toplantıda Bizans İmparatoru olarak seçilmiştir.

Nikolaos bir genç asildi. Bu toplantıda birçok imparatorluk görevini kabul etmeye razı olmayan asillerin isimleri sırayla incelendik. Üç gün süren toplantının sonunda imparatorluğu çoğunluk kararı ile seçildi. Nikolaos da bu görevi üzerine almaya isteksizdi. Halk tarafından imparator olarak seçilmekle beraber, hiçbir imparatorluk yetkisini üzerine almadı ve hiçbir imparatorluk yetkisini kullanmadı. Ayasofya'da kalıp buradan ayrılmayı reddetti.

Aynı günlerde İmparatorluk Sarayı'nda büyük mevkide (protovestarius) olan, imparatorun özel odalarına girme yetkisi olan, gür ve alnının ortasında birleşen kaşları dolayısıyla Murzuphlus olarak anılan Aleksios Dukas kendi adına harekete geçmişti. Murzuphlus, 7 Ocak gecesi uykuda olan ortak imparator IV. Aleksios'un odasına girmiş; onu kendisini öldürmek için gelmekte olan isyancıların elinden kaçırma vaadi ile kandırmış ve bir pelerine sararak Saray'ın arka kapısından zindana götürüp zincire vurdurmuştu. Orada IV. Aleksios'u önce zehirlemek istemiş, sonunda boğdurarak öldürmüştü. Yaşlı ve gözleri kör edilmiş olan kıdemli imparator II. İsaakios ise de resmen bu haberi duyunca bir kriz geçirip ölmüştür; ama bu ölüm nedeninin çok şüpheli olduğu açıktır. Böylece rakiplerini elimine eden Murzuphlus kendini V. Aleksios olarak imparator ilan etmiştir.

Murzupholos, kendi imparatorluğu altında Nikolaos Kanabos'a yüksek bir devlet unvanı ve mevkii teklif etmiştir; fakat Nikolaos bunu kabul etmemiştir. Bunun üzerine 5 Şubat'ta Murzuphlus Nikolaos Kanabos'u Ayasofya'dan çıkararak hapise koydurmuştur. Kesin olarak Nikolaos Kanabos'un sonunun ne olduğu bilinmemektedir. Fakat hapiste, aynı zindanda IV. Aleksios boğulup idam edildiği gün, Nikolaos Kanabus'un da boğulup öldürüldüğü ve hatta başının kesildiği bazı tarihçilerce yazılmıştır.[1]

Zamanın tarihçisi olan Nikitas Honiatis, Nikolaos Kanabos'u zeki ve nazik bir kişi olarak tanımlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Phillips 2004, ss. 222-226.
Genel
Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. İsaakios ve IV. Aleksios

Bizans İmparatoru

1204
Sonra gelen:
V. Aleksios