II. Gordianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Gordianus
Sestertius Gordian II-RIC 0008.jpg
Sestertius üzerinde II. Gordianus
29. Roma İmparatoru
Hüküm süresi 22 Mart - 12 Nisan 238 (I. Gordianus ile)
Önce gelen Alexander Severus
Sonra gelen Pupienus ve Balbinus
Doğum 192 civarı
Ölüm 12 Nisan 238
Kartaca
Hanedan Gordiani Hanedanı
Babası I. Gordianus
Altı İmparator Yılı - 238
Maximinus Thrax
I. Gordianus ve
II. Gordianus
Pupienus, Balbinus ve III. Gordianus
III. Gordianus

Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus (d. 192 - ö. 12 Nisan 238), 238 yılında II. Gordianus adıyla tahta çıkan ve 19 Mart - 9 Nisan 238 arasında sadece 20 gün yönetimde kalan Roma İmparatoru.

Gordianus, aynı adı taşıyan Marcus Antonius Gordianus, yani İmparator I. Gordianus ve adı bilinmeyen bir kadının oğludur. Antonia Gordiana adında İmparator III. Gordianus'un annesi bir kız kardeşi vardır. Roma imparatorlarının resmi tarihi, Gordianus'ların sadece erken dönem kariyerleriyle ilgili bilgi verir. Ölümüyle onurlandırılan hatırasından sonra, hakkındaki bilgiler tartışılabilir ve ispatlanmamıştır. Kaynaklara göre Gordianus, İmparator Elagabalus'un yönetiminde quaestor ve İmparator Alexander Severus yönetiminde praetor ve suffect konsül olarak görev yapmıştır. 237'de Gordianus babasının komutasında vali olarak Afrika'ya gitti

235'in başlarında, İmparator Alexander Severus ve annesi Julia Mamaea Germania Inferior eyaletinde isyancı birlikler tarafından öldürüldüler. İsyanın lideri Maximinus Thrax, meşhur geçmişine ve Senato'nun hoşnutsuzluğuna rağmen imparator oldu. Yerel politikacıların teşvikiyle Gordianus'ın babası 238'de Maximinus'a karşı isyan başlattı ve 22 Mart'ta Augustus unvanını aldı. Gordian I'in ilerlemiş yaşı nedeniyle, genç Gordianus İmparatorluk yönetimine alındı ve o da Augustus olarak selamlandı. Baba ve oğlun talepleri senato'da ve birçok eyâlette Maximinus'un kötü şöhreti yüzünden kabul gördü.

Muhalefet komşu eyalet Numidya'dan geldi. Numidia valisi ve Maximinus Thrax'ın sadık destekçisi Capelianus, eski imparator için müttefikliğini yeniledi ve sadece Legio III Augusta lejyonun ve kıdemli askerlerin bulunduğu Afrika'ya davet etti. II. Gordianus, milis ordusunun başı olarak eğitimsiz askerleriyle 238 yılında Kartaca Muharebesi'ni kaybetti ve öldürüldü, I. Gordianus kendini asarak intihar etti.

Maximinus Thrax'a karşı ilk isyan başarısızdı ancak 238'in sonunda II. Gordianus'un yeğeni III. Gordianus olarak tüm Roma dünyasında İmparator olarak tanınacaktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Maximinus Thrax
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Roma İmparatoru
(I. Gordianus ile)

238
Sonra gelen:
Pupienus ve Balbinus