İçeriğe atla

Genius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Roma dininde Genius (Latin : [ˈꞬɛnɪ.ʊs] ; çoğul cin), her bireyde, yerde veya şeyde mevcut olan genel bir ilahi doğanın bireysel örneğidir. Bir koruyucu melek gibi, Genius her erkeği doğum saatinden öldüğü güne kadar takip ederdi.[1] Kadınlar için her birine eşlik edecek olan Juno ruhuydu .

Genius'un dvarlığı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Her bir yerin bir Genius'u vardır. Romalıların zihninde, yaşamlarının büyük girişimlerini ve olayları için uygun cinleri yatıştırmak son derece önemliydi.

Hristiyan ilahiyatçı Augustine, Varro'nun her insanın rasyonel güçlerini ve yeteneklerini kendi Geniuslarına atfettiğini öne sürerek, Hristiyan " ruhunu " Roma cini Genius ile özdeşleştirdi .[2]

Genius(MS 1. yüzyıl)

Genius terimi çoğu cin için geçerli olsa da, üst düzey kişilerin ve devlet yöneticilerinin cinlerinin çoğunun kendi köklü isimleri vardı. Genius genellikle önemsiz yerlere veya genel olarak bilinmeyen kişilere uygulanırdı. Ayrıca Evlerin, kapıların, sokakların, mahallelerin ve kabilelerin, her birinin kendi Genius'u vardı. Yüce ilahi birlik olan Jüpiter ve tanrıların kraliçesi Juno her bir aileye farklı cinler ayarlamıştır. Bu cinler kişiye özel olarak fiziksel boyutta kazanabilirdi.

Juno'nun ruhuna birçok başlık altında tapıldı:

  • Iugalis, "evlilik"
  • Matronalis, "evli kadınların"
  • Pronuba, "gelinlerin"
  • Virginalis, "bekaret"

Buradaki amaç Juno'dan kişinin durumuna öze yardım istemekti.

Romalı askerler tarafından tapılan bir geniusun başı ( Vindobona'da bulundu, MS 2. yüzyılda)
Domitian'ın geniusu

Roma ikonografisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Genius pek çok yerde kullanıldı. İspanya için basılan paralar bunlardan biridir

Modern dönem temsilleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Mary Ann Dwight Grecian and Roman Mythology p.253 2 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Dyson, R.W ((Ed.)). "VII.13". The City of God against the Pagans. s. 284. ISBN 0-14-044894-2. Varro says that a 'genius' is the rational soul of each man ... and that the soul of the world itself is a universal 'genius', and that this is what they call Jupiter.