Arcadius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arcadius
Arkadyüs
Arcadius'un büstü Theodosian stilinde (İstanbul Arkeoloji Müzesi)
Bizans İmparatoru
Hüküm süresiOcak 383-395 Babası I. Theodosius döneminde
395-1 Mayıs408 Doğu Roma İmparatoru kardeşi Honorius Batı Roma İmparatoru ile birlikte
Önce gelenI. Theodosius
Sonra gelenII. Theodosius
Doğum377 veya 378
İspanya
Ölüm1 Mayıs 408
Eş(ler)iAelia Eudoksia
Çocuk(lar)ıII. Theodosius, Pulcheria
Tam adı
Flavius Theodosius
HanedanTheodosius Hanedanı
BabasıI. Theodosius
AnnesiAelia Flaccilla
İmparator Arcadius'a ait Solidus kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde Arcadius'un inci diademli büstü soldan sağa DN ARCADI - VS PF AVG lejantı,arka tip Constantinopolis, aslan başlı alçak bir tahtta sağ elinde küre ve sol elinde uzun asa tutuyor, sağ ayağının altında pruva soldan sağa CONCORDI - A AVGGGGε lejantı.Sikke ön yüzde bulunan DN kısaltması [Dominus Noster] Rabbimiz/Efendimiz anlamına gelmektedir.Geç Roma Bizans sikkeleri üzerinde görülmektedir. Ön yüz lejantın açıklaması D [ominus] N [oster] ARCADIUS P [İUS] F [ELİX] AUG [USTUS] Türkçe karşılığı Rabbimiz Arcadius, Dindar ve Kutsanmış Ağustos olarak tercüme edilir.

Arcadius ya da Arkadyos (d. 377 veya 378 - ö. 1 Mayıs 408), Doğu Roma (Bizans) imparatoru. 383-395 arasında babası I. Theodosius'la birlikte, 402'ye değin de tek başına hüküm sürdü. 402'de oğlu II. Theodosius'u yönetimine ortak etti.

Arcadius'un zayıf ve etkisiz bir imparator olması nedeniyle, yönetim gerçekte bakanları Rufinus, Eutropius ve Anthemius'un elindeydi. Arcadius'un hükümdarlığının döneminde I. Alarik liderliğindeki ayaklanan Gotlar Moesia ve Trakya'yı yağmaladıktan sonra Konstantinopolis şehrinin surları önüne kadar geldikten sonra geri çekilerek batıya doğru hareketle Roma şehirlerini yağmaladılar. Bunun üzerine Arcadius, batıda bulunan Doğu Roma ordusunu çağırmış ve Got kökenli Gainas komutasındaki ordu Konstantinopolis önlerine varmıştır. Gelen ordunun teftişi esnasında Rufinus askerlerin suikastı sonucu öldürüldü. Sonrasında Gainas Magister Militum olarak Doğu Roma ordularının komutanı oldu. İmparator üzerinde büyük etkisi Eutropius 399 yılında kendisini konsül seçtirdi. Aynı yıl Frigya'daki Got göçmenlerin isyanı çıktı. İsyanı bastırmakla görevlendirilen Gainas, isyancılarla bir olarak ordudaki Romalı kuvvetleri yenilgiye uğrattı. Gainas isyanın bastırılması için isyancıların şartlarını imparatora bildirmiş ve şartlardan birisi olan Eutropius'un görevden alınması talebi kabul edilerek Kıbrıs'a sürgüne gönderilmiştir. Ancak Gainas'ın isteği üzerine kısa süre sonra geri getirilen Eutropius yargılandı ve suçlu bulunarak idam edildi. 400 yılında Konstantinopolis'e dönen Gainas konumunu iyice güçlendirmeye ve Arcadius üzerinde etkinliğini arttırmaya çalıştı. Ancak amacına ulaşamadan kaçmak zorunda Gainas sonrasında Hun kralı tarafından öldürüldü.

Daha sonraki dönemde eşi Aelia Eudoksia saltanat üzerinde etkili olmuştur. 408 yılında Konstantinopolis' te öldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nezih Firatli, "A Late Antique Imperial Portrait Recently Discovered at Istanbul" American Journal of Archaeology 55.1 (Ocak 1951), sayfa. 67–71.

Wikimedia Commons'ta Arcadius ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.

Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Theodosius

Bizans İmparatoru

395–408
Sonra gelen:
II. Theodosius