Libius Severus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Libius Severus
As üzerinde Libius Severus. Arka yüzde Severus adı, bir Yunan ve Latin alfabesi kombinasyonu ile yazılmıştır.
Batı Roma İmparatoru
Hüküm süresiKasım 461 - Ağustos 465
Önce gelenMajorian
Sonra gelenAnthemius
DoğumLucania
Ölüm15 Ağustos 465
Tam adı
Libius Severus
HanedanTheodosius Hanedanı

Libius Severus, 461–465 yılları arasında Batı Roma İmparatorluğu tahtına oturmuş olan Lucania kökenli Roma İmparatoru.

Ricimer, Majorian'ın Kasım 461'de ölmesi üzerine, İmparatorluk makamına Lucania kökenli Libius Severus'u seçmiştir ancak Doğu Roma İmparatoru I. Leo onu tanımayı reddetmiştir.

Severus, erken dönem tarihçileri tarafından Ricimer'in kuklası olarak tanımlanmış ve bu sebeple ondan kısaca bahsederek daha ilginç karakterler olan çağdaşı Clovis, Odoacer ve Euric'i anlatmayı tercih etmişlerdir. Aslında birisini kukla olarak adlandırmak onun hiç değilse bir şeyler yaptığı anlamına gelir ancak Libius Severus'un ne yaptıkları ne de karakteri hakkında bilgi vardır. Ölümünden Anthemius'un Batı Roma İmparatoru olduğu zamana kadar geçen 18 aylık süre boş olarak kabul edilir. Severus sikkelerinin arka yüzünde Ricimer'in monogramı bulunduğu şeklinde yanlış bir inanış vardır. Severus yazısındaki, Latince C harfi Yunanca sigma ile gösterilmiştir ve bu sebepten arka yüzdeki yazılar bir Latin-Yunan alfabesi kombinasyonudur.

Libius Severus 15 Ağustos 465 tarihinde ölmüştür. Çağdaşı tarihçiler Ricimer tarafından zehirletildiğini iddia ederler ancak doğal yollardan da ölmüş olması muhtemeldir.

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • D. Woods, "A Misunderstood Monogram: Ricimer or Severus?," (Yanlış anlaşılan bir Monogram:Ricimer'mi Severus'mu?)Hermathena 172 (2002), 5-21.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeviri kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Majorian

Batı Roma İmparatoru

461 - 465
Sonra gelen:
Anthemius