Flavius Victor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flavius Victor
As Flavius Victor- aquileia RIC 055b1.jpg
Flavius Victor bu sikke üzerinde, "Roma'lıların umudu" (Spes Romanorum) olarak sunulmuştur.
Roma İmparatoru & İsyancı
Hüküm süresi 384 - 28 Ağustos 388 (Magnus Maximus emrinde, önce Gratian, sonra da II. Valentinianus ve I. Theodosius'a karşı Augustus)
Ölüm Ağustos 388
Trier
Babası Magnus Maximus
Annesi Helen?

Flavius Victor İmparator Magnus Maximus'un, Octavius'un kızı olduğu iddia edilen karısı Helen'den olan oğlu. 384'ten öldüğü 388 yılına kadar Augustus ilan edilmiştir.

Victor'un babası, bir Batı Roma İmparatorluğu gaspçısı olarak dikkate alınır. Meşru Augusti'ler II. Valentinianus ve Theodosius I ile resmi olarak tanınma konusu müzakere edildiği sırada, müzakerelerin başarısızla sona ermesi üzerine bir baskı unsuru olarak kullanmak ve veraset sorununu ortadan kaldırmak için oğlunu Augustus ilan etmiştir. Bu yöntem, eski imparator I. Valentinianus tarafından oğlu ve varisi Gratian'ın 367'de ve Theodosius tarafından oğlu ve varisi Arcadius'un 383'te Augustus ilan edilmesi şeklinde daha önce kullanılmıştı.

Maximus ve Victor'un müşterek imparatorluğunun meşruluğu, 386 yılında imparator Theodosius tarafından yasal olarak tanındı. 387 yılında, Maximus Viktor'u Trier'de arkasında bırakarak II. Valentinianus'a karşı İtalya seferine çıktı. Babası, Valentinianus'u yendiyse de, 388'de Theodosius'a karşı başarısız oldu ve esir alındı. Theodosius, Victor'u ortadan kaldırtmak için Arbogastes'i Trier'e gönderdi.

Victor'un ölümü, II. Valentinianus, Theodosius ve Arcadius'u imparatorluğun tek meşru Augusti'leri haline getirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]