II. Maximinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Maximinus Daia
Maximinus2.jpg
Maximinus'a ait follis.
55. Roma İmparatoru
Hüküm süresi 305- 308 (Doğu'da Sezar), 310 - Mayıs 312 (Doğu'da Licinius ile rekabet halinde Augustus)
Önce gelen Galerius
Sonra gelen Licinius
Doğum 20 Kasım 270
Tuna Bölgesi
Ölüm Ağustos 313
Eş(ler)i Caecilia Paulina
Tam ismi
Gaius Valerius Galerius
Maximinus Daia

Gaius Valerius Galerius Maximinus (20 Kasım 270 - Temmuz/Ağustos 313) 308 - 313 yılları arasında tahta çıkmış olan ve aslında bir köylü ismi olan Daia'yı taşıyan, Tuna bölgesinde doğmuş Roma İmparatoru. Galerius'un kız kardeşinin oğludur.

Orduya girmesinin ardından hızla yükseldi ve 305 yılında anne tarafından dayısı olan Galerius tarafından evlatlık olarak alınmasının ardından caesar derecesine yükseltilerek Suriye ve Mısır valiliğine getirildi.

308 yılında, Licinius'un Augustus derecesine yükseltilmesinin ardından Maximinus ve I. Konstantin filii Augustorum ("Augusti"nin oğlu) olarak ilan edildiler ancak Maximinus belki de 310'da Sasaniler'e karşı yürütülen bir seferin ardından kendini Augustus olarak isimlendirmeye başladı.

Galerius'un 311 yılında ölümü üzerine, Maximinus İmparatorluğun Doğu bölümünü Licinius ve kendi arasında böldü. Licinius ve I. Konstantin'un açıkça iş birliği yapmaya başlamaları üzerine Maximinus, İtalya'yı kontrol altında tutan Gaspçı Sezar Maxentius ile gizli bir ittifak'a girdi. Licinius ile 313 yılında tam olarak ayrıldılar ve sonunda 30 Nisan'daki Tzirallum muharebesi'nde(en) büyük bir hezimete uğradıktan sonra, önce Nicomedia'ya (şimdi İzmit) ve hemen ardından takip eden Ağustos'ta öleceği Tarsus'a kaçtı. Ölümüne, "üzüntünün, zehirlenmenin ya da ilahi adaletin" neden olduğu söylenir.

Maximinus adı Galerius'un yayınladığı hoşgörü fermanına rağmen Hristiyanları yeniden cezalandırmaya başlaması nedeniyle Hristiyan yıllıklarından pek iyi anılmaz ancak bir ihtimale göre bu yargı epey serttir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
Galerius ve I. Konstantin
Vexilloid of the Roman Empire.svg
Roma İmparatoru

308 – 313
Sonra gelen:
Galerius, I. Konstantin ve Licinius