İçeriğe atla

Tullus Hostilius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Domus Tullus Hostilius (MÖ 673 - MÖ 641), Numa Pompilius'un ardından Roma tahtına çıkan üçüncü Roma Kralı.

Yeni gelişen Roma'nın rakipleri olan Alba Longa, Fidenae ve Veii ile yapmış olduğu başarılı savaşlar sonucunda elde ettiği Latin topraklarıyla birlikte Roma topraklarını ilk kez Roma şehir duvarlarının ötesine genişletmiştir. Roma ve Alba Longa'nın temsilcileri olan Horatii ve Curiatii arasındaki çatışmalar onun saltanatı sırasında olmuştur. Kibrinin cezası olarak yıldırım çarpması sonucu öldüğü söylenir.

Tullus Hostilius, Romulus'la oldukça fazla ortak özelliğe sahiptir. Her ikisi de çobanlar tarafından yetiştirilmiş, Fidenae ve Veii ile savaşmış, yurttaşlarının sayısını iki katına çıkarmış, orduyu düzenlemiş ve dünyaya bir fırtına sonucu düşen yıldırımla veda etmişlerdir. Romulus ve Numa, Ramnes ve Tities'i temsil etmektedir ve ulusun geleneksel dört elementini bir düzen içinde tamamlayabilmek için Tullus Luceres'i ve Ancus da Pleblerin kurucusu olarak listeye dahil edilmişlerdir. Saltanatının en önemli olayı olan Alba'nın yıkılması tarihi bir gerçek olarak kabul edilmektedir. Ancak ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı kesin değildir — belki de daha geç bir zamanda kendi geleneksel anavatanlarını yakıp yıkmayı dine karşı bir saygısızlık olarak kabul eden Romalılar tarafından değil de Latinler tarafından yapılmıştır.

Tullus Hostilius, senatörler tarafından Romalı olması ve büyük babasının Sabinlere karşı Romulus ile birlikte savaşması nedeniyle kral olarak seçilmiştir. Numa Pompilius'un ölümünün ardından barışın ruhunun zayıfladığı görülür. Romalılar ve Roma'nın dışındaki tepelerde oturan Alba Longalılar arasındaki dostluk, insanların birbirlerinin arazilerine ve bahçelerine baskınlar yaparak hayvan ve ürünlerini çalmaya başlamalarının ardından zamanla azaldı ve çatışmalar baş gösterdi.

Alba'nın yöneticisi durumdan şikayet edince Tullus Hostilius tıpkı küçük bir çocuk gibi "Siz başlattınız!" dedi. Alba ve Roma orduları savaş hazırlıklarına başladılar. Alba diktatörü Mettius Fufetius çözüm olarak, her iki taraftan seçilecek üç kardeşin birbirleriyle dövüşmesini, kaybeden tarafın kazanan tarafın hakimiyeti altına girmesini içeren bir teklifte bulundu. Romalı Horatii kardeşler, Albalı Curiatii kardeşleri kılıç ve kalkanla yapılan bir dövüş sonucunda yendiler ve Horatius'lardan sadece biri hayatta kaldı. Böylece Alba Longa'lılar Roma idaresi altına girdiler. Albalılar bir savaşta Roma'ya yardım etmeyi reddedince, Hostilius Alba'nın diktatörü Mettius Fufetius'u iki farklı yöne giden arabalara bağlayarak öldürdü. Alba Longa'yı yıktı ve Albalılara yaşamaları için Caelian tepesini verdi.

Efsaneye göre Tullus bir savaştan diğerine koşmaktan dolayı o kadar meşguldü ki, tanrılara hizmet etmeyi ihmal etmiştir. Tullus'un kendisinin de yakalandığı korkunç bir veba salgını Roma'yı etkisi altına alınca, Tullus tanrı Jüpiter'den yardım istemek için gizlice kurbanlar sunmaya karar verdi. Ancak bunu tam olarak yerine getirmedi ve hatalı dini ibadetleri tanrı Jüpiter tarafından yıldım düşmesi sonucu öldürülerek cezalandırıldı.

Bu durum Romalılara kral seçiminde daha dikkatli olmaları yolunda gönderilmiş bir işaretti. Yeni kral olarak Numa Pompilius'un torunu Ancus Marcius'u seçtiler.

Önce gelen:
Numa Pompilius
Roma Kralı
MÖ 673-MÖ 642
Sonra gelen:
Ancus Marcius