Matheos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mateos Kantakuzinos
Ματθαίος Ασάνης Καντακουζηνός
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi 1353–1357
1353-1357 : V. İoannis'la birlikte
1353-1354 VI. İoannis'la birlikte
Taç giymesi 1353
Önce gelen V. İoannis ve
VI. İoannis
Sonra gelen V. İoannis
Eş(leri) İrini Paleologina
Çocukları İoannis Kantakuzinos
Dimitrios Kantakuzinos
Theodora Kantakuzini
Eleni Kantakuzini
Maria Kantakuzini
Tam ismi
Mateos Asanis Kantakuzinos
Hanedan Paleologos Hanedanı
Babası VI. İoannis
Annesi İrini Asanina
Doğum y.1325
Konstantinopolis
Ölüm 1383 veya 1391
Mora

Mateos Asanis Kantakuzinos (Yunan: Ματθαίος Ασάνης Καντακουζηνός Matthaios Asanēs Kantakouzēnos; y. 1325 - 1383 veya 1391), 1353 ile 1357 arasında Bizans İmparatoru olmuştur.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mateos Kantakuzinos, Bizans İmparatoru VI. İoannis ile İrini Asanina'nın oğludur. Babası olan VI. İoannis Kantakuzinos'un V. İoannis ile olan rekabetinin yeniden kızışmaya başladığı bir dönemde babasına büyük yardımda bulunmuş ve buna karşılık babası tarafından Trakya'nın büyük bir kısmını Edirne'den yarı bağımsız olarak idare etme imtiyazı verilmiştir. 1353'te ise babası tarafından ortak imparator ilan edilmiştir. Ancak bu, Paleologos hanedanına sadık olan ve bu kararı ülkede iktidarın geleceğinin bu sülalenin Kantakuzinos dalının mensuplarının eline geçeceği gibi gören büyük bir halk kitlesi ve idareciler arasında hoşnutsuzluk yaratmıştır.

1354'te bir saray komplosu hazırlanmış ve o yıl sonunda ortak imparator görevi yapan V. İoannis yine kıdemli imparator olduğunu ilanla Konstantinopolis üzerine yürümüş ve Konstantinopolis'e halk alkışları arasında girmiştir. 1 Aralık'ta iki ortak imparator arasında bir anlaşma yapılmış. Buna göre Mateos Kantakuzinos bir ortak imparator olarak Trakya içindeki daha önce idare ettiği arazileri elinde tutması ve Edirne'de yarı-bağımsız olarak hükümdarlığa devam etmesi önerilmiştir.

Babası VI. İoannis bu anlaşmayı uygun görmemiş ve tahtından feragat ederek bir manastıra girmiştir. Babasının tahttan ayrılmasına rağmen Mateos Kantakuzinos kendini korumaya imkân bulmuş ve ortak imparator unvanı ile Edirne'den Trakya'nın bir kısmını idareye devam etmiştir. Buradan Sırplara karşı birkaç başarılı hücumlarda bulunmuştur. 1360'taki Sırplara karşı seferinde başarı kazanmış görülmekte iken kullandığı Türk asıllı paralı askerlerin ordusunu terk etmesi üzerine sonuç alamamıştır.

Mateos ve karısı Şubat 1356'da Sırp orduları tarafından esir alınmışlardır. Sırplar tarafından Aralık 1357'de V. İoannis'a teslim edilmelerine kadar esaret altında kalmışlardır. Mateos Kantakuzinos ortak imparatorluk tahtından indirilmiştir.

Böylece Ortak imparatorluk görevinden ayrıldıktan sonra Mateos Kantakuzinos 1361'de kardeşi Manuil Kantakuzinos'in hükümdarı olduğu Mora Despotluğu'na kaçmıştır. 1380 ile 1382 arasında kardeşi öldüğünde yeni despot seçilip Mora'ya gelinceye kadar Mora Despotu olarak yine tarih sahnesine çıkmıştır. Mora'da iktidar Kantakuzinos sülalesinden Palealogos henedanı mensuplarına geçmesi nedeniyle 1383'te oğlu I. Dimitrios Kantakuzinos lehine despotluk görevinden feragat etmiştir.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mateos Kantakuzinos, Bizans İmparatoru II. Andronikos ile Montferratlı İrini çiftinin büyük torunu olan İrini Paleologina ile evlenmiştir. İsimleri bilinen çocukları şunlardır:

  1. İoannis Kantakuzinos: despot
  2. I. Dimitrios Kantakuzinos, sebastokratōr
  3. Theodora Kantakuzini
  4. Eleni Kantakuzini: Salona Kontu Luis Fadrique ile evli.
  5. Maria Kantakuzini: İoannis Laskaris Kaloferos ile evli.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
V. İoannis ve VI. İoannis
Byzantine imperial flag, 14th century.svg
Bizans İmparatoru

1353 – 1357
1353-1357 : V. İoannis ile
1353 - 354 VI. İoannis ile
Sonra gelen:
V. İoannis