İçeriğe atla

IV. İoannis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
IV. İoannis Laskaris
Ιωάννης Δ΄ Δούκας Λάσκαρις
İznik İmparatoru
(Sürgündeki Bizans İmparatoru)
Hüküm süresi18 Ağustos 1258 - 25 Aralık 1261
(1 Ocak 1259 - 25 Aralık 1261 tarihleri arası VIII. Mihail ile ortak imparator)
Taç giymesi1258
Önce gelenII. Theodoros
Sonra gelenVIII. Mihail Bizans İmparatoru olarak)
Doğum25 Aralık 1250
Ölümy. 1305
HanedanLaskaris Hanedanı
BabasıII. Theodoros
AnnesiEleni Asenina

IV. İoannis Laskaris (Yunanca: Ιωάννης Δ΄ Δούκας Λάσκαρις, Iōannēs IV Doukas Laskaris) (25 Aralık 1250 - y. 1305). İznik İmparatoru (18 Ağustos 1258-25 Aralık 1261), II. Theodoros ile Bulgar Prensesi Eleni Asenina'nın oğludur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babasının ölümünde tahta geçtiğinde sadece 7 yaşındaydı. İlk olarak Georgios Mouzalon ve Konstantinopolis Patriği Arsenius Otoreianus taht naipleri olarak görev yapmışlardır. Ancak çok nüfuzlu asillerden biri olan (sonradan imparatorluğu gasp eden) Mihail Paleologos Mouzalon'un bir suikaste maruz kalıp öldürülmesini ve Arsenius'un ise keşiş olarak bir manastıra çekilmesini sağlamıştır. Mihail imparatorluk idaresini önce taht naibi olarak eline geçirmiş, sonradan 1 Ocak 1259'da kendisini VIII. Mihail adıyla ortak imparator ilan ettirmiştir.

İznik İmparatorluk orduları Aleksios Strategopulos idaresinde Konstantinopolis'i 25 Temmuz 1261'de Latinlerden geri alıp Latinleri oradan kovduktan sonra VIII. Mihail orayı kendi imparatorluk idaresi için başkent yapmış ve ortak imparator olan genç IV. İoannis Laskaris'i İznik'te bırakmıştır. Hemen sonra da tam 11 yaşına girdiği zaman, 25 Aralık 1261 günü, IV. İoannis Laskaris'i tahttan indirmiş ve gözlerini kör ettirmiştir; çünkü Bizans'ta bir kör, imparator olamazdı. Kibyza (Gebze) kalesine kapatılmıştır.

Bu olaydan sonra Patrik, Mihail'i aforoz etmiştir. İmparatorluğun taşrasında Laskaris destekçisi ayaklanmalar çıkmış ve hatta bir düzmece İoannis isyanı bile çıkmıştır. Ama yeni imparator bunları bastırmış ve artık Laskaris sülalesinden kimse kalmadığı için kilise de bu zorbanın iktidarını tanımak zorunda kalmıştır.

IV. İoannis hayatının geri kalanını bir keşiş olarak sürdürmüştür. 1290'da VIII. Mihail'in ölümünden sonra yerine geçen oğlu II. Andronikos tarafından ziyaret edildiği ve yeni imparatorun babasının günahları yüzünden bağışlanmak istediği bilinmektedir. IV. İoannis 1305 yılı dolaylarında ölmüş ve Ortodoks kilisesi tarafından aziz ilan edilmiştir.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
II. Theodoros

İznik İmparatoru
(Sürgündeki Bizans İmparatoru)

1259–1261
1258–1261 VIII. Mihail ile
Sonra gelen:
VIII. Mihail