İçeriğe atla

Magnus Maximus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Magnus Maximus
Solidus üzerinde Magnus Maximus
Roma İmparatoru
Hüküm süresi383 - 28 Ağustos 388 (Gratian, II. Valentinianus ve I. Theodosius'a karşı)
Önce gelenJovian /
Valens ve I. Valentinianus
Sonra gelenValens ve I. Valentinianus
Doğum335 civarı
Hispania
Ölüm28 Ağustos 388
Aquileia
Eş(ler)iHelen
Çocuk(lar)ıFlavius Victor,
İki kız çocuğu

Magnus Maximus (335 civarı –28 Ağustos 388), Maximianus olarak da bilinir, 383 yılından İmparator Theodosius I'un emriyle öldürüldüğü 388 yılına kadar Roma İmparatorluğu'nda kendini imparator ilan ettiren Romalı general.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Maximus, Britanya'da Roma ordusunda görevli olduğu sırada İspanya'dan birlikleri tarafından 383 yılında imparator ilan edildi. İmparatorluk ihtarısının izinden Galya'ya gitti. Galya'yı yerle bir ettikten sonra Maximus, Paris yakınlarında bozguna uğratacağı rakibi Gratian ile karşılaşmak üzere harekete geçti. Kaçmasının ardından Gratian 25 Ağustos 383'te Lyon'da öldürüldü. Kısa bir süre sonra Maximus, II. Valentinianus'u Roma'dan kaçarak Doğu Roma İmparatoru Theodosius I'e sığınmak zorunda bıraktı. Maximus, başkent olarak Galya'daki Augusta Treverorum (Treves, Trier) kentini seçti. Kafirleri sert biçimde cezalandırdığı halde oldukça popüler bir imparator oldu.

Theodosius I ve II. Valentinianus, 388 yılı Temmuz-Ağustos aylarında Magnus Maximus'a karşı sefere çıktılar. Maximus Save savaşında yenildi ve Aquileia'ya geri çekildi.

Maximus'un magister equitum u ve Gratian'ın katili Andragathius, Siscia yakınlarında, kardeşi Marcellinus ise Poetovio'da yenildiler. Aquileia'da kuşatılan Maximus her ne kadar merhamet dilese de idam edildi. Her nedense, karısı ve iki kızının hayatı bağışlandı. Maximus'un oğlu Flavius Victor, Valentinian'ların magister peditum Arbogast tarafından aynı yılın sonbaharında yenilerek idam edildi. Her ne kadar yaşadıkları kesin olsa da ailesine tam olarak ne olduğu belli değildir ancak soyundan gelenlerin etkili mevkiiler işgal etmeye devam ettikleri bilinir. Magnus Maximus'un muhtemel kızlarından biri olabilecek Sevira'nın adına Briton kralı Vortigern ile evlilik yaptığının olası bir delili olarak Galler'deki bir Orta Çağ sütunu olan Eliseg sütunu üzerinde rastlanır. Bir diğer kızı yine bir olasılık olarak Africae prokonsülü Ennodius ile evlenmiştir (395). Bir diğer şanssız imparator olan Torunu Petronius Maximus, Roma'da hüküm sürerken 24 Mayıs 455 tarihinde Vandallardan kaçtığı sırada öldü. Soyundan gelenler arasında; 472 yılında İmparator olan Anicius Olybrius ve St. Magnus Felix Ennodius (Pavia Piskoposu 514-21) gibi birkaç piskopos ve konsül'de vardır.

Efsanevi hikâyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Monmouth'lu Geoffrey'nin birçok İngiliz ve Gal efsanesine kaynaklık eden kurgusal kitabı Historia regum Britanniae ye göre, Magnus Octavius'un ölümünden sonra Brythonlar'ın kralı ve Kral Coel ile kardeşi Ioelinus tarafından yeğeniydi. Mabinogion daki The Dream of Macsen Wledig'in rüyası adlı hikâyeye göre, Magnus Maximus kendisine eş olarak Segontium'da oturan (Caernarfon) şefinin kızı Helen ya da Elen'i seçmişti. Bu, Geoffrey'nin aktardığı ve Britonların Kralı Octavius'un kızını güçlü bir yarı-Briton, yarı-Romalıyla evlendirmek istediği ve Britanya'yı çeyiz olarak verdiği hikâyesi ile benzerlik gösterir.

Her ne kadar onların buluşmaları tamamen kurgusal olsa da, temel iddialarla ilgili birkaç delil vardır. Cornwall dükü Caradocus, Octavius'un kızı ve Maximus arsındaki evliliği desteklemiştir. Maximus bunu kabul etmiş ve Britanya için Roma'yı terk etmiştir. Geoffrey, Maximus'un yolu üzerindeki Frank şehirlerini talan etmek için bir ordu toplamıştı. Clausentum'u (modern Southampton) yanlışlıkla işgal etmiş ve ateşkes sağlanmadan önce neredeyse Briton ordusuyla savaşa girişmişti.

Takip eden müzakerelerin ardından Maximus'a Britanya krallığı verildi ve Octavius emekliye ayrıldı. Gal efsanesi, Britanya'nın kendi kendini yönetmeye başlamasından yirmi yıl önce gerçekleşen ve Roma birliklerinin geri çekilmesinden sorumlu kişinin o olduğunu iddia eder. Krallığının beşinci yılında, Magnus Maximus Britanya'nın kontrolünü Caradocus'a bırakarak çok büyük bir güçle Galya'yı işgal etti. Armorica krallığına ulaştığında Kralı yendi ve binlerce sakinini öldürttü. Ayrılmadan önce, Octavius'un isyancı yeğeni Conanus'u çağırttı (Galce: Kynan Meriadec, Fransızca: Conan Meriadoc) ve ondan Brittany ya da 'Küçük Britanya' olarak yeniden adlandırdığı bu ülkenin kralı olmasını istedi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]