Dīs Pater

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dīs Pater veya Dis Pater (/ˌdɪs ˈptər/, Latince : [diːs ˈpatɛr]) yeraltı dünyasının Romalı bir tanrısıydı. Dis, başlangıçta verimli tarım arazileri ve maden zenginliği ile ilişkilendirildi ve bu mineraller yeraltından geldiği için, daha sonra Kitonik tanrılar Pluto (Hades) ve Orcus ile alakalandırıldı.

Dīs Pater genellikle basitçe Dīs olarak kısaltıldı ve bu isim o zamandan beri yeraltı dünyası veya yeraltı dünyasının bir parçası için alternatif bir isim haline geldi.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dīs ismi, muhtemelen deiu- (e) biçiminde dīvus, dīus ('tanrısal, ilahi') 'den türetilen Latince sıfat dīves'in (' zengin, varlıklı ') kısaltılmış halidir. [1] Dīs tanrısının Pater ('baba') ile birlikte ortaya çıkması Di (e) spiter (Jüpiter) ile olan ilişkiden kaynaklanıyor olabilir. [1]

Cicero, De Natura Deorum'da 'zenginlerin babası' anlamını öne sürerek ve tanrıyı Yunan tanrısı Hades'e bahşedilen 'zengin' anlamına gelen Pluto (Plouton, Πλούτων) ile karşılaştırarak benzer bir etimoloji kullanmıştır.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dīs Pater sonunda ölüm ve yeraltı dünyasıyla ilişkilendirildi çünkü taşlar ve değerli metaller gibi mineral zenginlikleri yeraltından gelirdi. Yeraltında da ölülerin krallığı vardır, yani Hades'in (Plüton'un) alanıdır.

Dis Pater, Pluto ile birleşerek, Jüpiter ve Neptün ile birlikte Satürn ve Ops'un üç oğlundan biri olarak, Bu karakterlerin mitolojik özelliklerinden bazılarını üstlendi. Yeraltı dünyasını ve karısı Proserpina'nın yanında ölüleri yönetti.[2] Literatürde, Dīs Pater'ın adı ölümün kendisine atıfta bulunmanın sembolik ve şiirsel bir yolu olarak yaygın olarak kullanılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]