II. Leo (imparator)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Leo
Leo (474)-coin.jpg
II. Leo ve Zeno ortak imparatorluk döneminde bastırılan bir sikke
Bizans İmparatoru
Hüküm süresi 18 Ocak 474 – 17 Kasım 474
Önce gelen I. Leo
Sonra gelen Zeno
Doğum 467
Ölüm 17 Kasım 474
Konstantinopolis
Tam ismi
Flavius Leo
Hanedan Leo Hanedanı
Babası Zeno
Annesi Ariadne

II. Leo veya Flavius Leo (d. 467- ö. 17 Kasım 474) 18 Ocak 474 ile 17 Kasım 474 arasında Doğu Roma imparatoru (Bizans )imparatoru olarak hüküm sürmüştür. İmparator I. Leo ile Verina'nin kızı olan, Ariadne ile Zeno'nun oğludur.

I. Leo öldüğü zaman herkesi şaşırtacak şekilde Bizans İmparatorluk tahtını, damadı olan Zeno'ya değil de, torunu olan ve daha 7 yaşında bulunan II. Leo'ya bıraktığı anlaşılmıştı. Küçük II. Leo, gerçekten I. Leo'un torunu olarak en yakın erkek akrabası olmaktaydı ama Roma imparatorluk kurallarına göre imparatorluğun en yakın akrabaya geçmesi gerekmemekteydi. Babası olan Zeno ortak imparator olarak tayin edildi ve 18 Ocak 474'te imparatorluk görevine başladı.

On ay süren çok kısa bir saltanattan sonra 17 Kasım 474'te birdenbire nedeni bilinmeyen bir hastalıktan öldü. Ölümünden sonra babası Zeno tek başına imparator olmuştur. Zamanında çok yaygın olan söylentilere göre, bu nedeni bilinmeyen ölüm annesi Ariadne tarafından verilen zehirle sağlanmıştır. Özellikle I. Leo'nun karısı ve II. Leo'nun büyükannesi olan Verina, imparator Zeno aleyhinde hazırladığı başarılı saray darbesini organize ederken bu zehirlenme nedenini büyük bir koz olarak kullanmıştır.

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
I. Leo
Byzantine imperial flag, 14th century.svg
Bizans İmparatoru

18 Ocak 474 – 17 Kasım 474
Sonra gelen:
Zeno