İçeriğe atla

Joannes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Joannes
Solidus üzerinde Joannes
Batı Roma İmparatoru & Gaspçı
Hüküm süresi27 Ağustos 423 - Mayıs 425
Önce gelenIII. Valentinianus
Sonra gelenIII. Valentinianus
ÖlümHaziran ya da Temmuz 425
Aquileia

Joannes ya da Ioannes, 423-425 yılları arasında Batı Roma İmparatoru III. Valentinianus'a karşı imparatorluğunu ilan etmiş olan Roma Gaspçısı.

İmparator Honorius'un ölümü üzerine (27 Ağustos 423), Theodosius hanedanı'ndan geriye kalan son hükümdar II. Theodosius amcasının öldüğünü ilan etmekte hiç sakınca görmedi. Bu iki imparator arasında kalan dönemde, Honorius'un patricianCastinus, Joannes'i imparator ilan etti.

Joannes, seçildiği dönemde, primicerius notariorum ya da kıdemli sivil memur olarak görev yapıyordu. Procopius onun nezaketini, zekasını ve gelel yeteneklerini övmüştür. Theodosius hanedanının diğer imparatorlarından farklı olarak tüm Hristiyan mezheplerine hoşgörü göstermiştir. Galya üzerinde kontrol sağlamakta zorlannıyordu çünkü orada bulunan eyalet pretorian prefect'i Arles kentinde askeri bir ayaklanma sonucu öldürülmüştü. Buna ilaveten Afrika eyaleti'ni kontrol altından tutan Komis Bonifacius, Roma'dan gelen tedarik filosunu da elinde tutuyordu.

Joannes, Doğu Roma İmparatoru Theodosius ile bir anlaşma yapabilmeyi umudediyordu ancak II. Theodosius genç III. Valentinianus'u önce Caesar ve ardından Augustus olarak müşterek imparator atayınca (Valentinianus'un annesi Galla Placidia'nın etkisiyle), tek yapabildiği savaşı beklemek oldu. 424 yılı sonlarında, genç ancak umut vadeden yandaşlarından Aëtius'u askeri yardım alabilmek umuduyla elçi olarak Hunlar'a gönderdi.

Aëtius görevi için uzaktayken, Doğu Roma İmparatorluğu'nun ordusu Selanik'den İtalya'ya gitmek için ayrıldı ve kısa süre sonra ulaştığı Aquileia'da ana kampını kurdu. Askeri çabalar sonuçsuz kalınca, Ravenna garnizonu Doğu İmparatorunun oğlu Aspar tarafından ihanet etmeleri için ikna edildi. Devrik imparator Aquileia'ya getirilince önce elleri kesildi ve bir eşeğin üzerinde, kalabalığın aşağılamaları altında hipodromda dolaştırıldı. Bir süre daha devam eden hakaretler ve yaralamalar sonucu nihayet 425 yılı Haziran ya da Temmuz ayında başı kesilerek idam edildi.

Joannes'im ölümünden üç gün sonra, Aëtius büyük bir Hun ordusunun başında geri döndü. Birkaç çarpışmanın ardından, Placidia ve Aëtius Batı Roma İmparatorluğu'nun gelecek otuz yıl boyunca geçerli olacak politik durumu için anlaşmaya vardılar. Hun birliklerinin paraları ödendi ve geri gönderildiler. Aetius, magister militum pozisyonunu aldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Valentinianus

Batı Roma İmparatoru & Gaspçı

423–425
Sonra gelen:
III. Valentinianus