Priapos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Priapos
Priapos Freksi, Pompei
Özellikleri
AlanıBahçeler ve bağlar tanrısı. Bereket tanrısi. Hayvancilik kır ve deniz tanrısı
MekânıLampsakos) şehri (modern Lapseki) hakimi
GörünüşüErekte olmuş, Frigya şapkası takan erkek figürü
Kişisel bilgileri
EbeveynlerDionysos ve Afrodit
Efes antik kentinde bulunmuş bir Priapos figürü

Priapos ya da Priapus, Yunan mitolojisinde bahçeler ve bağlar tanrısı (bereket tanrısı), Lapseki (Lampsakos) şehrinin hakimi, genital organının vurgulanmasıyla işlenmiştir. Dionysos ile Afrodit'in oğlu olduğu söylenirdi. Kültü, adalar ile bütün Yunanistan'a ve Güney İtalya'ya yayıldı. Priapos başlangıçta toprak bereketini temsil ediyordu. Aynı zamanda sürüleri, arıları ve balıkçıları koruyan bir kır ve deniz tanrısıydı.

Malikanelerin giriş yerlerine onun bir ithyphallos resmi konurdu. Bu resim kötülükleri uzaklaştırır, huzuru sağlardı. Priapos Roma devrinde özellikle erkekliği ve fiziki aşkı canlandırıyordu. Tanrının tasvirlerindeki laubali karakter ve müstehcen şiirler bundan gelir. İmparatorluk devrinde Priapos bir halk tiyatrosu kahramanı oldu. En önemli kült merkezi Lampsakos (Lapseki) kentidir. Mısır kültüründe benzer bir tanrı olan Min vardır.

Tıp literatüründe Priapos'tan esinlenerek adlandırılan, Priapizm rahatsızlığı vardır. Bu hastalıkta, penisin istemsiz olarak erekte olur ve sürekli o halde kalır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Boyana, Hülya (2004) "Priapos Kültü", Ankara Universitesi DTCF Tarih Araştırmaları Dergisi, sayı:35, sayfa:31-44 Online: [1] 3 Haziran 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Theoi.com websitesinde "Priapos" maddesi Online:[2][ölü/kırık bağlantı] (İngilizce)