Anchiale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karaduvar Su Kemeri
Karaduvar Su Kemeri

Karaduvar ya da eski ismiyle Anchiale, Türkiye'nin Mersin şehrinde yer alan antik bir şehirdir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Anchiale hakkındaki yazılı ilk bilgi, Strabon tarafından verilmektedir. Strabon, Büyük İskender'in tarihçisi Halkidiki'li Aristobulos'u kaynak göstererek şehrin, Asur'un son kralı Sardanapalus tarafından kurulmuş olduğunu; hatta Sardanapalus'un mezarının da Anchiale'de yer aldığını söylemektedir.[1]

Sardanapalus'un mezarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Efsaneye göre İssos Savaşı'ndan (M.Ö. 333) hemen önce Büyük İskender, Anchiale gelir ve yerel halk ona Sardanapalus'un mezarını gösterir. Lahitte, ellerini başının üstünde bitiştirmiş bir adam tasviri vardır ve kenarında "Anakyndaraxes oğlu Sardanapalus, Anchialus ve Tarsus'u tek bir günde kurmuş kral derki: Yabancılar! yeyin, için ve sevişin, bunların yerine konulacak başka hiçbir insani olgu yoktur" yazılıdır. Günümüzde mezar yapısına ilişkin hiçbir kayıt bulunamamıştır.

Buluntular[değiştir | kaynağı değiştir]

Su kemerleri, yapı kalıntıları, bir höyük, Romalılardan kalma mozaikli bir hamam kalıntısı bulunmuştur; fakat günümüzde su kemeri dışında ayakta kalan tarihi yapı kalmamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ MacBean, Alexander; Johnson, Samuel (1773), A Dictionary of Ancient Geography 20 Ağustos 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.