Kız Kalesi (Mersin)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kız Kalesi - Mersin

Kız Kalesi, Mersin'in Erdemli ilçesinde bulunan tarihî kale. Kıyıdan 300 m uzakta Akdeniz üzerinde yer alan 15,000 'lik adada kurulu olan kale adanın büyük kısmını kaplamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin merkeze uzaklığı yaklaşık 80 km' dir. Turistik belde Kızkalesi'ne ismini vermekle birlikte antik dönemlerde korsanlar tarafından kullanılan adaya Birinci Haçlı Seferi'ni takip eden süreçte I. Aleksios döneminde inşa edilmiştir.

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda restore edilen Kızkalesi, sekiz kuleyle korunmuştur. Kalenin dış çevre uzunluğu 192 metredir.

Efsane[değiştir | kaynağı değiştir]

Korykos kralı, bir çocuğunun olması için sürekli dua edermiş. Sonunda dileği kabul olmuş ve bir kızı olmuş. Kralın kızı büyüdükçe güzelleşmiş. Ününü duyan krallar, prensler onunla evlenmek istemiş.

Bir gün Korykos kentine bir kahin kral tarafından saraya davet edilmiş. Kahin kralın kızını görünce birden irkilmiş. Kral kahine ne olduğunu sorarak söylemeye zorlayınca, “Kızınızı bir yılan sokacak ve ölecek. Bu yazgıyı kimse bozamayacak ve engel olamayacaksınız” diye yanıtlamış.

Kral bunun üzerine Korykos Kalesi'nin karşısında kıyıya yakın küçük adacığa bir kale yaptırmış. Yanına hizmetçiler vererek kızını bu kaleye kapatmış. Kızın canı bir gün üzümü çekince saraydan gönderilen sepet içinden bulunan bir yılan çıkarak onu sokmuş ve kız da kısa bir süre sonra ölmüş.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türk Dünyasında Kız Kalesi Adlandırmalarının Kaynağı ve Bunlara Dair Anlatılan Efsanelerin Teşekkülü Üzerine Yard. Doç. Dr. Mehmet EROL, Milli Folklor Dergisi, Sayı: 65

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]