Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü turunçgil ve diğer subtropik meyveler, mutedil iklim meyveleri, üzümsü meyveler, bağcılık, sebzecilik, iç ve dış mekan süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler ile arıcılık konularında uygulamalı tarımsal araştırmalar yapmakta olan Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bir kamu kurumudur.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Adını Alata Çayından alana enstitü Mersin il merkezi ile Erdemli ilçesi arasında ve 36°38′K 34°21′D / 36.633°K 34.35°D / 36.633; 34.35 koordinatlarında 4000 dönümlük bir tarım alanı üzerinde kurulmuştur. Erdemli'ye 4 kilometre ve Mersin’e 31 kilometre uzaklıktadır. Mersin’i batıya bağlayan devlet kara yolunun iki tarafında yer alır.[1] Satış mağazası yolun güney kenarındadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurum 1944 yılında Erdemli’nin doğusunda teknik bahçıvanlık okulu olarak kurulmuş olup, 1967 yılında genişletilerek araştırma enstitüsü haline getirilmiştir. 1972 yılında “Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü ve Ziraat Meslek Okulu" adını, 1998 yılında ise bugünkü adını almıştır. 2011 yılında Tarsus’taki Toprak ve Su kaynakları Enstitüsü de Alata Bahçe Kültürleri AQraştırma Enstitüsüne bağlanmıştır.[2]

Görev alanı ve çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitünün görev alanı Göller Yöresi dışında bütün Akdeniz Bölgesini kapsamaktadır. Ana görev başlıkları ise meyvecilik, bağcılık, sebzecilik, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler, toprak su kaynakları ve arıcılık olarak belirlenmiştir. Kurumun çalışmaları verim ve kaliteyi geliştirmek, tohumluk üretmek, fidan temin etmek, toprağın verimlilik potansiyelini belirleyerek, uygun gübreleme teknikleri geliştirmek,su kaynaklarını korumak ve rekolte tahmin raporları hazırlamak gibi işlerdir.[3] Kurum döner sermayesi ile ürettiği ürünleri de satmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]