Arikanda

Koordinatlar: 36°30.77′K 30°3.59′D / 36.51283°K 30.05983°D / 36.51283; 30.05983
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arikanda
Arykanda
Arykanda Peristyle house 4916.jpg
Arykanda ören yeri
Diğer adı Arykawanda
Konum Türkiye Antalya, Finike
Bölge İç Likya
Tür Yerleşim
Tarihçe
Kuruluş M.Ö.2000
Devir(ler) Geç Kalkolitik- Erken Bronz Çağı
Kültür(ler) Orta Asya, Roma
Olay(lar) Arykanda’nın Likya Birliğine dahil bir şehir olarak sikke basıldığı
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar) Traianeum, akropolis, bronz sikke
Arkeologlar Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cevdet Bayburtluğlu
Durum Restore
Kamusal erişim Açık
Arykanda

Arykanda, Antalya il sınırları Finike ilçesi yakınlarındaki Likya antik kent.Elmalı - Finike kara yolunun tam yarısında bulunan Arifköyünün Aykırıçay mahallesine yakın bir ören yeridir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yerleşme zamanına ait arkeolojik ve yazılı kaynaklara dayanan bilgi bulunamayan Arykanda'nın filolojik yönden yerli bir isim oluşu ile eski bir yerleşme yeri olduğu bilinmektedir. 'Anda' ekinden yola çıkarak, bu kentin MÖ 2.000 yılından itibaren var olduğu söylenebilir. Zamanın yerlileri Arykanda'ya 'Arykawanda' olarak adlandırdıkları bilinmektedir.[1] Antik Kent'in tarihi hakkında en yeni araştırma ise Likya Antik Kentleri hakkında uzun süreli araştırma yapan Belgesel yönetmeni Tekin Gün, Arykanda Antik Kent ve çevresindeki arkeolojik bulgular ve nümismatik veriler bizi m.ö.2 binli yılların başlarında temellerinin atıldığını ve yerleşim izlerinin olduğuna işaret etmektedir.Likya dilinde Ary-ka-wanda diye anılan Kent,son yıllarda Limyra ve Patara'da ele geçen Geç Kalkolitik- Erken Bronz Çağı baltaları genel olarak bu bölgenin yoğun, olarak iskan edildiğini anlatmakta.Arkeolojik bulgular ve Nümismatik veriler ışığında bakılırsa, Kentte çıkan sikkeler üzerindeki betimlemeler,bazı yazıtlar Kent'in kuruluş tarihini İ.Ö. 2. yy’da Arykanda’nın Likya Birliğine dahil bir şehir olarak sikke bastığı bilinmekte.

Tiyatroyu çeşitli yönlerden gösteren çok sayıda resimden biri, tiyatro binasının bir kısmı, önü, yanları, Doğu ve batı duvarlarında kapılar var.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Arykanda kenti, Şahinkaya diye bilinen sarp bir kaya yüzeyinin dibinden başlayan, güneye eğimli arazi üzerinde yer almaktadır. Kentte en üst seviyede yer alan yapı, Şahinkaya’nın güney batı eteğindeki gözetleme kulesidir.[2]

Arykanda'nın en üst teraslarından birinde tek taraflı oturma yerine sahip, koşu pisti belirli bir kısımdan sonra trapez şeklini alan bir stadion bulunmaktadır. Ortasına yakın yerdeki merdivenle aşağıdaki teraslara bağlanan stadionun bir altındaki terasta ufak, fakat çok iyi korunmuş tiyatro yer almaktadır. Tiyatronun alt terasında odeon ve buna ulaşan merdivenli yol vardır. Odeonun önündeki portiko, köşeli bir U harfi yaparak agorayı çevreler. Arykanda'da resmi ve özel yapıların kapladığı alanın birkaç katını nekropol kaplar.

Mimari yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu batı yönü[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gözetleme Kulesi
 • Ticaret Agorası
 • Helios Tapınağı
 • Meclis Binası
 • Arşiv Yapı
 • Sebastıon Kutsal Evi
 • Mağara Mezarlar
 • Su Sarnıcı
Trajaneum. Nişli duvarlarla çevrili bir alanın ortasında tapınak kalıntıları Tapınağın bir podyumu vardır. Arycanda'da bulunan mimari süslemeler ve bir yazıt göz önüne alınarak yapıya "Traianeum" adı verilmiştir. Yamaçtaki kot farklılığından dolayı Traianeum'un güneyindeki alt terasa Latrina (klozet) inşa edilmiştir. Bir sırada altı odası vardır.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Arkeolojik araştırma İngiliz araştırmacı Charles Fellows, 1838’de Arykanda ve çevresinde bulunan mezar-şapel yazıtlarını ve Nümismatik (sikke) verilere dayanarak Arykanda’yı keşfetmiştir.

Arykanda antik kentin kazılarında Prof.Dr. Cevdet Bayburtluoğlu'nun çok emeği geçmiştir. Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cevdet Bayburtluğlu ile özdeşen kent, onun arkeolojik çalışmaları sayesinde, bugün tarihi Likya (Işık diyarı) bölgesinin en güzel kentlerinin ziyaret etmemizi sağlar.

Nekropoldeki tonoz örtülü mezar odalarının dışında lahitlere de rastlanır. Birbirlerine teras görevi gören mezar binalarının en alt terasında ikinci katına kadar ayakta kalmış büyük bir hamam yer almaktadır.

Şehrin en ilginç kalıntılarından bir diğeri de Aykırıçay kaynağının bulunduğu yerde, kayalığın yüzündeki su yollarıdır.

Buluntular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ören yeri Arikanda yerleşiminin 2018 yılı kazı sezonunda akropolis içinde yapılan çalışmalar, alanın kuzeyden sınırlayan dik kayalığın önündeki üst terasta yer alan konut, yüzeydeki izlerden doğu-batı yönünde anakayaya oyulmuş üç birimden oluştuğu görülmüştür. 6,47 x 8,32 m. ölçülerinde ve doğu-batı yönündeki dikdörtgen planlı orta birimin kazısı tamamlanmış olup doğu, kuzey ve batı yönlerinde anakayanın kesilmesi ile oluşturulmuş yapının güney duvarı kaba yonu taşlarla örülmüştür. Kuzeyden güneye doğru 2,52 m. ye kadar 880,56 m. kotunda mekânın anakaya zeminine ulaşılmış, mekânın anakaya zemininde kabzası bronz olan demir hançer ve hançerin hemen altında M.S.244-249 yılları arasına tarihlendirilen bronz Roma Eyalet sikkesi in-situ olarak bulunmuştur. 2,52 m. den 3,71 metreye kadar ise teras genişletilerek yakın çevreden alınan daha erken döneme tarihlenen buluntular ise zemin dolgu malzemesi olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Zemin dolgusunda, örneklerini Lykia Bölgesi’nde Xanthos, Patara ve Hacımusalar Höyüğü’nün Hellenistik tabakalarından tanıdığımız iki bronz ok ucu ve on iki sikke ele geçmiştir. Bu sikkelerden dördü MÖ. 4. yüzyıla, ikisi MÖ. 3. yüzyıla ait olduğu ayrıca beş sikkenin MÖ. 1. yüzyıl, iki sikkenin MS. 2.- 3 yüzyıl ile tarihlendirilmektedir. Mekânın zemin dolgusunda ele geçirilen sikkelerden MÖ. 4. yüzyıla tarihlenenler Makedonia Krallığı, MÖ. 3. yüzyı' a tarihlenenler ise Ptolemaios ve Seleukos krallıklarına ait olarak tarihlendirilmiştir. Sikkelerle uyumlu olarak zemin dolgusunda tespit edilen seramikleri değerlendirdiğimizde de çoğunluğunun Geç Klasik ve Hellenistik Dönemde kullanılan siyah astarlı kaplara ait parçalar olduğu saptanmıştır. Mekânın taban kontekstinde ele geçirilen buluntular dikkate alındığında ise yapının Geç Hellenistik - Erken Roma Döneminde inşa edildiği ve MS. 3. yüzyıl sonuna kadar kullanımının devam ettiği anlaşılmaktadır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Airakanda Antik Kent / LİKYA". 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ "Likya Antik Kentleri-Arykanda". 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ Sancaktar, Hacer (2014). Arykanda 2018 Yılı Kazı Çalışmaları (PDF). Dr.Adil ÖZME. ss. 87,88. ISSN 2667-8845. 31 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 31 Ağustos 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]