Güzeloluk, Erdemli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güzeloluk
Ülke  Türkiye
İl Mersin
İlçe Erdemli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Rakım 1.355 m (4.445 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 750
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 324
Posta kodu 33730

Güzeloluk (bucak merkezi), Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir mahalledir. Merkez, Bahçe (Yankesenli), kireçocağı(kılıçlı), çayırlık, burunkuyu, karatesbih ve çadırkent olmak üzere yedi mahaleden oluşmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşik düzene 1865 yılında geçen Yörük Türkmenleri aşireti olan köy adını, rivayetlere göre mahallenin çeşmesi ağaçtan oyulmuş bir oluk olduğundan Keloluk adını almıştır. Daha sonraki yıllarda Böcüoğlu (İbrahim Ağa) tarafından güzel bir çeşme yaptırılır ve adı Güzeloluk olarak değiştirilir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte köy statüsüne alınan köye merkez köy konumundan dolayı muhtarlık mührü verilir. 1934 yılında Yağda-Koyuncu adı ile bucak(nahiye) olan köy, 1954 yılında da adı değiştirilerek Güzeloluk nahiyesi olmuştur. Güzeloluk çevre köylerin merkezi olduğu için Osmanlılar'dan kalma cami, çeşme ve medrese mevcuttur. Böcüoğulları'na ait ev tipik Osmanlı evlerindendir. Çevresi ardıç ve sedir(katran) ormanlarıyla çevrili olan Güzeloluk, Kuvay-ı Milliye harekatında Mersin'e en yakın Merkez olan Güzeloluk'ta Kurulmasında Muvafık Mirza bey 13 Şubat 1336 (1920) Güzeloluk mahallesine geldi ve ilk tarihi Kararla şu heyeti teşkil ettiği .

Yurdumuzun düşman İstilasından Kurtarılması için Güzeloluk Nahiyesi Kuvvay-i teşkilatına Memur Mut Merkez heyeti İdari Reisi Mirza bey nezdinde alınan Kararlar şunlardır

 • Reis: Hacı Hasan beyzade Mehmet Emin [eski Silifke Müftüsü Güzeloluk Mahalleninden
 • AZA :TATARZADE AHMET REFİK
 • AZA :İSHAK ZADE [İSHAK HOCA]GÜZELOLUK
 • AZA :HACI ŞABAN AĞA GÜZELOLUK
 • AZA :YILDA HÜSEYİN EFENDİ GÜZELOLUK
 • AZA :DEMİRCİ ALİ USTA GÜZELOLUK
 • Bu ilk kuvvay-i milliye heyeti faaliyeti kuran kişiler ve kararları
 • KARAR
 • Madde : 1 Nahiyemizin hudutta bulunması sebebi ile ilk olarak 30 kişilik bir bölük kurulması
 • Madde . 2 irtibat tesisi için iki süvari ve 10 günde bir debdil edilmek üzere ayrıca 10 kişilik bir piyade müfrezesi teşkil edilerek merkez de talim ve terbiye göreceklerdir.
 • Madde : 3 bunların talim terbiyesi için talimat mucibince muassasatını almak üzere bir bölük komutanının tayıni
 • Madde : 4 hudutta bulunan Erdemli ,Gücüş,Arslanlı,Koramşalı ve Çercili köylerinde 3, şer kişilik birer hudut muhafızı teşkil ile geçitlerin muhafaza altına alınması bunların silah ve cephanelerinin ve idarelerinin merkez bölük komutanında olması.
 • Madde : 5 Biri Mersine çıkmak ve biri de köylerde dolaşmak üzere iki istihbar neferi tayini . bervehçi bala beş madde den olaniş bu karar muvafıkı nefselemir görülmekle müttefikan karar altına alındı.13/14 şubat 1336

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK OĞUZ TÜRKMENLERİ Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanır.Geleneklerine sahiptirler.

Mahallenin kendine has yemekleri; topalak çorbası(yahni), lepe, tahıl(tereyağlı), deri peyniri(tulum) hamur ile yapılan bir çeşit börek olan sıkma, içli köfte(külük), ot böreği, tutmaç, katmer(yağlı bazlama)ve paparadır.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Tatlı Türleri: Pelize(koyu bulamaç), kek, revani ve köye özel pişmaniyedir.

Mahallede keçi kılından yapılan çul dokumaları yaygındır.(Ala, döşeme gibi çeşitleri vardır) Ayrıca dokuma kıl hararlar da meşhurdur. Kışları keçe kullanılmaktadır. Keçe: koyun yününden yapılan bir tür halı'dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin iline 76, Erdemli ilçesine 38 km uzaklıktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ulaşım sorunu yoktur.Ulaşım Türkiye karayolları haritasında da görüleceği gibi karayolları genel müdürlüğüne bağlı yolla yapılmaktadır.Günün her saatinde köye araç bulmak mümkündür. Mahallede 25 araçlık taşıyıcı kooperatifi vardır. Mahalleye ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür. Ulaşım araçları Sorgun, Yağda, Güneyli ve Kızelen köylerine de hizmet götürmektedir. Köy camisi 1908 tarihinde yapılmış bir taş binadır. Minaresi daha sonra yıkılarak yenisi yapılmıştır. Mahallede bir tane köy konağı vardır.(Misafirhane olarak kullanılabilmektedir)

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve sert geçmektedir. Geceleri serin geçer. Mahalleye 1m'ye kadar kar düştüğü görülmüştür. Küresel ısınmadan dolayı artık 30–40 cm'yi geçmemektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri:
2009 1400
2007 1380
2000 1349
1995 1354

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Şeftali, elma, kiraz, domates ve salatalık mahallede yetiştirilen en önemli ürünlerdir. Buğday, arpa ve nohut da yetiştirilmektedir. Hayvancılık ve çiftçilik en önemli geçim kaynağıdır. Küçük ve büyükbaş hayvan besiciliği ileri seviyededir. Mahallede sulu tarımla birlikte meyve yetiştiriciliği ve örtü altı sebzeciliği son derece gelişme kaydetmiştir. Mahallede 20.000'in üzerinde meyve ağacı vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Bu okul çevre köylerden taşıma yoluyla getirilen öğrencilere de hizmet sunmaktadır. Civarın okuma-yazma oranı en yüksek köylerinden biridir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Mahallede sulama suyu vardır ve sulu tarım için köy çevresinde sondaj kuyuları açılmıştır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol devlet karayolu asfalttır, mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede jandarma karakolu, Tarım Kredi Kooperatifi, Tarım Sulama Suyu Kooperatifi, yolcu taşıma amaçlı taşıma kooperatifi köy halkına hizmet vermektedir. Mahallede, futbol turnuvalarına ev sahipliği yapan tribünleri olan bir çim saha vardır.

Mahallede olan Spor kompleksi gün geçtikçe gelişip güzelleşmektedir. Ayrıca Karatesbi bölgesi elektrik, su, yol gibi alt yapıları yapılmış olup yerleşime açılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]