Mersin Marina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mersin Marina

Mersin Marina Mersin merkez ilçelerinden Yenişehir'de yer alan bir marina ve alışveriş merkezidir. Birçok ünlü markaya ev sahipliği yapan alışveriş merkezinde aynı zamanda restoran ve kafeler de vardır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Marina Yenişehir ilçesi batı kesiminde ve 36°46′K 34°34′D / 36.767°K 34.567°D / 36.767; 34.567 koordinatlarindadir. Marina denize paralel uzanan Adnan Menderes bulvarı üzerinde ve Mersin Limanı'nin 6 kilometre kadar batısındadır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin marinası uzun süre Mersin Limanı'nin bati bölümünde dalgakıranının sahile bağlandığı noktanın bitişiğindeydi. Fakat kapasitesi yetersiz bulununca bugünkü tesislerin yapılmasına karar verildi. Eski marina balıkçı barınağı haline getirilip, bugünkü marinanin inşaatına başlandı. Iş yap-islet-devre usulü ile ERS firmasınca yapılarak 2006 yılında hizmete açıldı.

Marina[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin Marina aslında marina ile alış veriş merkezinin bir araya geldiği bir komplekstir. Marinanın yanı sıra sahilde lokanta ve kafeler, daha iç kesimde ise lüks mağazalar, sinema salonları vb. vardır. Marinanın bu bölümünün alanı 145 dekardır. Marinanin su bölümü ise dalgakıranlarla korunmuştur. Batı dalgakıranı 1140 metre, doğu dalgakıranı ise 265 metredir. İskele uzunluğu 2500 metre olup bu uzunluk 500 yat için yeterlidir. İskele ve dalgakıranla korunmüş su bölümu alanı 160 dekardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]