Kaunos

Koordinatlar: 36°49′31″K 28°37′23″D / 36.82528°K 28.62306°D / 36.82528; 28.62306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaunos
Καῦνος (Grekçe)
Dalyan - Caunos2.JPG
Konum Türkiye Muğla, Ortaca
Bölge Karya
Tür Yerleşim
Tarihçe
Kuruluş MÖ 6. yüzyıl
Devir(ler) Helenistik Dönem, Roma dönemi, Bizans
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar) Yukarı Akropol Orta Çağ, sur duvarları, stoa, agora, çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntıları, kubbeli kilise, şapel
Durum Restore
Kamusal erişim Açık

Kaunos (Karca: Kbid[1]; Likçe: Khbide[1]; Grekçe: Καῦνος; Latince: Caunus) Anadolu'nun antik Karya bölgesinde yer alan bir antik kenttir. Muğla'nın Köyceğiz ilçesine bağlı Çandır Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Birkaç kilometre batısında Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesi bulunur.

Antik dönemde Calbys olarak bilinen, şimdiki adı Dalyan olan nehrin kenarındadır. Bu nehir, Karia ve Likya arasındaki sınırdı. Döneminde bir liman kenti olan şehir, Dalyan Deltası'nın oluşması nedeniyle bugün deniz kıyısından uzaklaşmıştır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalyan'daki antik tiyatro
Dalyan'daki tarihi tiyatro
Dalyan'taki Kral mezarları.
Dalyan'daki tarihi tiyatro'nun eski liman yönünden görünümü.

Dalyan Boğazı'nın öbür yakasında (Köyceğiz tarafı) bulunan kent bir mitosa göre Miletos'un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya - Likya sınırında kurulmuştur. Antik Çağ'da bir liman kenti olan Kaunos günümüzde kıyıdan hayli içeride kalmıştır. Kente girişte kaya mezarları ziyaretçilerin ilgisini çeken eserlerdir. Diğer taraftan kenti tahkim eden yaklaşık 3 km. uzunluğundaki sur duvarları, Stoa, agora, çeşme, hamam, tiyatro ve tapınak kalıntıları Kaunos'un Antik dönemde teşkilatı tam bir kent olduğunu ortaya koymaktadır. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde hayli yaygın olarak yerleşim geçiren kent, MS 6. yüzyıl sonlarına değin yerleşim görmüştür. Yukarı Akropol Orta Çağ'da bir ara tahkim edilerek kullanılmışsa da, bu yerleşim fazla uzun süreli olmamıştır.

Kaunos'a genelde Dalyan'dan deniz motorları ile gidilmektedir. Motorlardan inip bir kilometre kadar yokuş yukarı yürümek gerekir. Antik kentin etrafını surların çevrelediği görülür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Heredot’a göre Kaunoslular Karia’nın yerli halkındandı ama kendilerini Giritli sayıyorlardı. Coğrafyacı Strabon da Kaunos’un tersanesinin ve ağzı kapanabilen bir limanının bulunduğunu yazıyor. Kenti ikiz kızkardeşi ile uygunsuz ilişki kurduğu için sürülen Miletos’un oğlu Kaunos kurmuş. Dalyan’dan da görülebilen kaya mezarları ise  MÖ 4. yy’da yapılmış, daha sonraları Roma Dönemi’nde de kullanılmış. Lykia tipi mezarların içinde ölülerin üzerine yatırıldığı üç taş yatak bulunmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Adiego, I.J. (2007). "Greek and Carian". In Christidis, A.F.; Arapopoulou, Maria; Chriti, Maria (eds.). A History of Ancient Greek From the Beginning to Late Antiquity. Chris Markham (trans.). Cambridge University press. p. 762. ISBN 0-521-83307-8.. Translator Chris Markham.
  2. ^ "Kaunos Antik Kenti". Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı. 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi.