Nysa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nysa Antik Kenti'nde bir bouleuterion

Nysa, Aydın ilinin Sultanhisar ilçesi sınırlarında yer alan bir antik kent örenidir.Tarihi MÖ 3. yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karia kentlerindendir. Antik kentin kuruluşu ile ilgili farklı bilgiler bulunmaktadır. Antik dönem tarihçisi ‘Stephanus’ MÖ 3. yüzyılda Seleukos’un oğlu I. Antiokhos Soter tarafından eşi adına şehri kurdurduğu bazı kaynaklarda göstersede,Kent ile ilgili en önemli bilgileri yaşamının büyük bölümünü Nysa'da geçiren ünlü Coğrafyacı Strabon'dan almaktadır. Strabon devrin en önemli eğitim merkezlerinden biri Nysa'da eğitim görmüştür.

Kent özellikle Roma İmparatorluk egemenliği altındayken kültürel alanda önemli bir noktaya ulaşmıştır.

Örenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Strabon, kentin iki bölümden oluştuğunu anlatmaktadır. Şehri ikiye bölen sel yatağının batısında gymnasion yer almaktadır. Kuzeyde Bizans yapı kalıntısı ve kütüphane yer almaktadır. Kütüphanenin kuzeyinde ise sahne binasında görülen kabartmalarıyla ayrı bir öneme sahip olan tiyatro bulunmaktadır. Sel yatağının doğusunda ise agora, bouleuterion ve hamam yer alıyor. Şehrin nekropolü batıda kutsal alan olan Akharaka (Salavatlı) yolu üzerinde bulunmaktadır.Çok dik bir boğazın iki yanında kurulmuş binalar, sokaklar ve meydanlar tonozlu alt yapılarla desteklenmiş köprü ile birbirine bağlanmıştır.Roma döneminde binalara ilaveler yapılarak tonozlarla desteklenmiştir.MÖ 1.Yüzyılda yapıldığı düşünülen Antik Tiyatro sahne alanı yaklaşık 27 metre genişliktedir.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dionysos’un Kenti Nysa: Mitolojide Hermes, çocuk Dionysos’u büyütmesi için Nysa Dağının perilerine emanet etmiştir. Nysa’lılar inşa ettikleri tiyatronun sahne binasının podyum frizlerinde, Nysa tanrısı olan Dionysos’un yaşamından kesitlere yer vermişler.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

1907’de Alman W. von Diest tarafından başlatılan kazılarda Kent'in bir bölümü gün yüzüne çıkarken,[1] 2012 yılı kazı ve restorasyon çalışmalarında Aydın Müze Müdürlüğü ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi S. Hakan Öztaner'in bilimsel başkanlığındaki ekip tarafından yürütülmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Nysa Kazıları Başladı". T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı. 7 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tekin Gün,Dionysos Evi-Nysa Antik Kent / AYDIN,Mayıs 2016

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]