Sillyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sillyon
KonumTürkiye Antalya, Serik
TürYerleşim
Tarihçe
KuruluşMS.2.yüzyıl
Devir(ler)Orta Çağ
Kültür(ler)Helenistik Dönem, Selçuklu Dönemi
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar)Akropol, nekropol, kent surları, tiyatro, odeion
DurumHarabe
Sillyon Kale

Sillyon, Antalya ilinin Serik ilçesinde bulunan kale ve antik bir kent.

Serik ilçesine 15 km uzaklıkta olan Sillyon, Pamfilya'da Aspendos ile Perge arasındaki bir tepe üzerinde kurulu bir kaledir. Bu kale, bugün harabe durumundadır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

M.S. 2'inci yüzyılda Bergama Krallığı'na bağlı olarak, bugünkü Yanköy yakınlarında bulunan Koçhisar Tepesi'nde kurulmuştu. Antik devrin en zengin kalelerinden birisiydi.

Sillyon sarp kenarlı bir tepenin üzerinde kurulduğundan şehri surlarla kuşatmaya gerek duyulmamıştır. Sadece eğimin en az olduğu batı ve güneybatı bölümlerinde surlar, kuleler, siperler dikilmiştir. Bunlar, özenli bir taş işçiliği ve büyük teknik uzmanlık sergilemektedir.

Yöre halkı tarafından "Asar" diye anılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihin derin izlerini taşıyan antik kent Sillyon M.Ö. 3. yüzyılda kendi adını taşıyan madeni parasını basmaya başlamıştır. Muhtemelen Roma dönemi Sillyon olarak değişen şehrin ismi, bu paraların üzerinde Sylviys olarak geçer.Bizans dönemi psikoposluk merkezi olan Sillyon, Selçuklu dönemi'de yaşamıştır.

Pamfilya bölgesinin önemli yerleşimi olduğunu düşündüğümüz Sillyon antik yerleşim kalıntıları tepe yamaşlarına yayıldığı ve tepenin batı yönünde Helenistik dönem izlerini taşıyan surlarla çevrili Akropolis bulunmakta.[1] Bu surları kuleler, kapılar ve kente çıkılan yollar tamamlamaktadır. Kentin kapısı tepenin batı yanındaki surlar üzerindedir. Tepeye çıkıldığında kuzeybatı yönünde ev kalıntıları, sokaklar, batıda ise Selçuklu Camii,[2] Bizans Kilisesi ve sarnıç görünmektedir. Tepenin güneybatı eteğinde 8.000 kişilik tiyatro ve yanında odeon bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pamfilya Kentleri-Boyları". Araştırma yazısı.Tekin Gün. Mootol,Kültür Sanat.:Ekim 2014. 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Pamukkale Üniversitesi-Sillyon Yüzey Araştırması". 4 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.