Kolossai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kolossai harabeleri
Kolossai akropolisi

Kolossai (/kəˈlɒsi/; Antik Yunanca: Κολοσσαί) Küçük Asya'daki antik Frigya kentidir ve Güney Anadolu'nun (modern Türkiye) en ünlü şehirlerinden biriydi. Yazarı Havari Pavlus olan ve erken dönem bir Hristiyan metni olarak tanımlanan Epistula ad Colossenses, Kolossai'deki kiliseye hitap eder. MÖ 5. yüzyıldan itibaren önemli bir şehir olan Pavlus zamanında önemi azalmıştı, ancak yerel melek kültünün varlığıyla dikkat çekiyordu. 1192/3'te yıkılmadan önce Roma'nın - ve sonra Bizans'ın - Phrygia Pacatiana eyaletinin bir parçasıydı ve nüfusu yakındaki Chonae'ye (Chonai/Khonai, günümüz Honaz) taşındı.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bruce, F.F. [Frederick Fyvie] (1980) [1969]. New Testament History (İngilizce). New York, NY: Galilee/Doubleday. ss. 415f. ISBN 0-38502533-5. Erişim tarihi: 17 Şubat 2016.  A further, less stable online source with access to these pages is Amazon, accessed same date.
  • Bennett, Andrew Lloyd. "Archaeology From Art: Investigating Colossae and the Miracle of the Archangel Michael at Kona." Near East Archaeological Society Bulletin 50 (2005):15–26.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]