Magnesia (Aydın)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Magnesia ad Maeandrum sayfasından yönlendirildi)
Magnesia Antik Kenti Stadium.
Magnesia
Magnesia
TheaterMagnesia1.jpg
Magnesia Antik Kenti
Diğer adı Μαιάνδρῳ or Μαγνησία ἡ ἐπὶ Μαιάνδρῳ olarak adlandırılmaktadır.
Konum Türkiye Aydın, Germencik
Bölge İyonya (Ege)
Tarihçe
Kurucu Magnetler
Kuruluş M.Ö. 400
Terk ediliş 1300 lü yıllar Aydınoğulları Beyliği
Devir(ler) Antik Yunan
Kültür(ler) Helenistik Dönem, Roma Dönemi
İlgili kişi(ler) Persler, Büyük İskender, Seleukos krallığı, Bergama krallığı,
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar) Artemis kutsal alanı, Stadion-(30.000 kişilik), Tiyatro, Gymnasion, (Spor Merkezi), Hamam, , Latrina (Genel tuvalet), Agora (Çarşı), Roma Tapınağı, Doğu Roma surları
Kazı tarihleri 1842 – 1843
Durum Restore
Kamusal erişim Açık

Magnesia (Grekçe: Μαγνησία ἡ πρὸς Μαιάνδρῳ or Μαγνησία ἡ ἐπὶ Μαιάνδρῳ; Latince: Magnḗsĭa ad Mæándrum), tarihi İyonya bölgesinde yer almış bir Antik Yunan kenti. Kent kalıntıları günümüzde Aydın'ın Germencik ilçesinde yer alan Ortaklar-Söke kara yolu üzerinde, Ortaklar'a 4 km mesafede bulunmaktadır.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kent efsaneye göre Thessalia’dan gelen Magnetler tarafından kurulmuştur. Apollon’un kehaneti ve yol göstermesi üzerine Anadolu’ya gelen Magnetlerin kurdukları ilk Magnesia’nın yeri bilinmemektedir.Diodoros,Menderes Nehrinin sürekli yatak değiştirip taşması sonucu meydana gelen salgın hastalıklar ve Pers tehlikesine karşı Atinalı Thibron’un kenti M.Ö. 400-399 taşıdığını yazmaktadır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi rızası ile Büyük İskender'le birleşene kadar (İ.Ö. 334) Perslerin yönetiminde, daha sonra da onun komutanları tarafından kurulan Hellenistik dönem krallıklarından, önce Seleukos krallığının (İ.Ö. 240), daha sonra da Bergama krallığı'nın (İ.Ö. 189) hakimiyetindeydi. Bu yıllar kentin en görkemli dönemleriydi. Kent, Priene, Ephesos, Tralleis üçgeni arasında ticari ve stratejik açıdan önemli bir konumdaydı. Bu yıllarda Miletos ile yaptığı savaşı kazanan Magnesia'nın, sınırlarını Miletos ile komşu olacak şekilde Hybandos nehrine kadar genişlettiği yazıtlarda bulunmaktadır.

İ.Ö. 133 yılında Bergama krallığının vesayet yoluyla Roma imparatorluğuna bağlanmasıyla Magnesia da Asia eyaleti olarak adlandırılan Anadolu'daki Roma kentlerinden biri haline geldi. İ.Ö. 87 yılında Pontus kralı 4. Mithradates’e direnerek, Roma'ya bağlılığını kanıtlayan kenti Sulla bağımsızlıkla ödüllendirdi. Roma döneminde Magnesia'nın nüfusu daha da artmış ve kent, sur sınırlarının dışına taşıp Gümüşçay'ın karşı kıyısında da yayılarak genişlemiş olma ihtimali mevcuttur.

Kent yapıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Magnesia Pergamon'un Roma döneminde ele geçmesinden sonra antik kent burada tam anlamıyla Roma kentleri arasına girmiş Mimari yapısıda bu günden sonra değişmiştir.Efes antik kent'ten sonra en büyük mimari yapıya sahip Magnesıa kentin çevreleyen birbuçuk km'lik surları ile bilinmektedir. Günümüzde ayakta kalan sur kalıntılarından sadece bir kısmını gözükmekte.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Magnesia Antik Kenti-Aydın". Araştırma yazısı,Yönetmen Tekin Gün. Mootol,Kültür Sanat.Haziran 2018. 30 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]