Aya Tekla Yeraltı Kilisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeraltı kilisesinden
Sarnıç-hamam

Aya Tekla Yeraltı Kilisesi (Meryemlik) Mersin ilinin Silifke ilçesi yakınlarında yer alan bir yeraltı kilisesi örenidir.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ören günümüzde Silifke kent dokusu içerisinde kalmıştır. Gerek Silifke'yi kuzeye bağlayan ve gerekse Mersin'i batıya bağlayan devlet karayollarından sapılarak yaklaşık birer kilometrelik yollarla ulaşılmaktadır. 36°21′47″K 33°55′51″D / 36.36306°K 33.93083°D / 36.36306; 33.93083 koordinatlarındaki kilise Silifke kent merkezine 4 kilometre ve Mersin'e 85 kilometre uzaklıktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyan anlayışına göre, Aya Tekla Hristiyanlığın en eski azizesi ve havari Pavlus'un yoldaşlarındandır. Konya'da bir genç kızken Aziz Pavlus'un konuşmalarından etkilenerek, Hristiyan olmuş ve dini yaymak için çalışmıştır. O dönemde Hristiyanlık propogandası yapmak suç sayıldığı için yaşamının son dönemini Silifke yakınlarındaki bir mağarada saklanarak geçirmiş, inanışa göre burada da öldürülmek istenince ortadan yok olmuştur. Hristiyanlık serbest bırakılınca yaşadığı yer bir tür haç yeri haline gelmiştir.

Örenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Azize Tekla'nın yaşadığına inanılan yer bir yer altı mabedidir. Bu mabedin çeşitli odaları vardır. Bizans İmparatorluğu döneminde İmparator Zeno tarafından yeraltı mabedinin çevresine Aya Tekla adına üç nefli bir kilise inşa edilmiştir.[1] Ayrıca çevrede başka kilse ve sarnıçlar ile bir de hamam kalıntısı vardır.

Ören yerinin bu günkü durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ören yeri Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimindedir. Yer altı kilisesi elektrik ile aydınlatılmakta olup, giriş için bir de merdiven yapılmıştır. Bu kısım iyi durumdadır. Buna karşılık üç nefli kilise büyük ölçüde yıkılmılmıştır. Kilisenin kuzeyinde yer alan hamam ise kısmen ayaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türkiye Kültür Portalı
  2. ^ Mersin Valiliği:Mersin Ören Yerleri kaleleri Müzeleri, ISBN 978-605-4196-07-4, sf 196-197