İçeriğe atla

Mersin Kültür Merkezi

Koordinatlar: 36°48′00″K 34°38′00″D / 36.80000°K 34.63333°D / 36.80000; 34.63333
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mersin Kültür Merkezi
Harita
Genel bilgiler
Konum TürkiyeMersin, Türkiye
Koordinatlar36°48′00″K 34°38′00″D / 36.80000°K 34.63333°D / 36.80000; 34.63333
Açılış29 Ekim 1946
SahipTürkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı
Teknik ayrıntılar
Zemin alanı4.800 m2
Tasarım ve inşaat
Mimar(lar)Ertuğrul Menteşe

Mersin Kültür Merkezi veya eski ismiyle Mersin Halkevi Binası, Mersin'de yer alan bir opera ve kültür merkezi.

Yapımına Şubat 1944 tarihinde başlanıp 29 Ekim 1946 yılında tamamlanarak dönemin Mersin Valisi Tevfik Sırrı Gür tarafından Halkevi olarak hizmete açılmıştır.[1] Mimar Ertuğrul Menteşe tarafından inşa edilmiştir. 1991 yılında binanın restorasyonu yapılarak Kültür Merkezi olarak hizmete yeniden açılmıştır.

Halkevi binasının açılışından sonra etkinliklere başlanmış, 1 Mart ve 4 Mart 1947 tarihlerinde Madama Butterfly operası temsil edilmiştir.

O tarihte halkevi binasında 1300 kişilik tiyatro ve sinema salonu, toplantı ve kütüphane odaları, Halkevi dershaneleri ve spor teşekküllerince kullanımına mahsus Türkiye'nin en büyük ve en modern Spor Salonu yer almaktaydı.

Açılış tarihinden sonraki yıllarda da kültür. sanat ve spor faaliyetleri yoğun şekilde sürdürülmüş ve Halkevi binası kentin önemli bir kültür merkezi haline gelmiştir. 1946-1951 yılları arasında yürütülen faaliyetler Halkevi Başkanlığına bağlı olarak yürütülmüştür. 1951 yılında halkevleri kapatılmıştır.

Bu tarihten itibaren de faaliyetlerini sürdüren halkevi binası, içinde kütüphanenin yanı sıra 1952 yılında Kız Enstitüsünün taşınmasıyla Millî Eğitim Bakanlığına bağlanmış, Millî Eğitim Müdürlüğü, Kız Sanat Enstitüsü, Akşam Sanat Okulu, Halk Kütüphanesi, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Dumlupınar Orta Okulu, Mersin Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmet vermiştir. Mülkiyeti hazineye bağlı olan halkevi binası 04.01.1977 tarihinde Kültür Bakanlığı’na devir edilmiştir. Daha sonra binada İl Halk Kütüphanesi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi hizmetini sürdürmüştür.

Binanın Kültür Bakanlığı’na devir edilmesinden sonra binanın restorasyon gündeme getirilmiştir. 1991 yılında binanın restorasyonu tamamlanarak Kültür Merkezi olarak hizmete açılmıştır. 1990 yılında kurulan Mersin Opera ve Balesi Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü Kültür Merkezinde hizmet vermektedirler.

Kültür Merkezi 1992 yılında faaliyetlerine ağırlık kazandırmıştır. O tarihten bu yana Çocuk Korosu ve Çocuk Balesi kursları verilmektedir. Ayrıca Kültür Merkezinde Mersin Polofonik Korolar Derneği Minikler, Gençler ve Büyükler Korosu çalışmaları yapılmaktadır. Yine Türk Sanat Müziği, Halk Eğitim Merkezi Öğretmenler Korosu Kültür Merkezi prova salonunda çalışmalarını sürdürmektedirler. Çok amaçlı salonda çeşitli etkinlikler yoğun bir şekilde yürütülmektedir.

Bunların arasında çeşitli toplantılar, konferans, panel, seminer, opera ve bale, sempozyum, tiyatro ve çeşitli konserler bulunmaktadır.

Sonuç olarak o yıllarda başlayan kültür ve sanat etkinlikleri aradan yarım asır geçmesine rağmen yine aynı binada çok daha kapsamlı ve görkemli bir şekilde faaliyetlerini yürütmektedir.

Şimdiki kullanımı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bina günümüzde Valilik tarafından resmi törenlerde ve çeşitli resepsiyonlarda kullanılmakta ayrıca Mersin Devlet Opera ve Balesi olarak opera ve bale temsilleri için kullanılmaktadır. Burada gerçekleşen en büyük organizasyon Mersin Uluslararası Müzik Festivali olmuştur. Bina bazen konferans ve diğer aktiviteler için de kullanılmaktadır. Mersin Müzesi de yakın zamana kadar binanın doğu kanadında bulunmaktaydı. 638 kişilik büyük salonuyla çeşitli temsil ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

 • Büyük Seyirci Salonu;

  444 parter ve 194 balkon olmak üzere toplam 638 kişilik salonda 

  Opera , Bale, Tiyatro ,Konser, Sempozyum ve benzeri etkinlikler yıl boyunca devam etmektedir.

  Ön sahne büyüklüğü 40 m2 ve sofita yüksekliği 15 m

  Sahne ağzı yüksekliği 4,60 m,sahne ağzı genişliği 9 m ve  Orkestra çukuru alanı 58 m2

  Bilgisayar donanımlı ışık ve ses sistemi

  28 adet manuel sofite sistemi

 • Şeref Salonu; Valilik tarafından resmi törenlerde ve çeşitli resepsiyonlarda kullanılmaktadır.
 • Prova Salonları; Büyük Prova salonu ve Küçük Prova Salonu olmak üzere iki adet çalışma salonu mevcuttur.

Büyük Salonda Opera ve Orkestra genel çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda diğer günlerde günlerde Sivil Sanat ve Müzik Kuruluşları prova yapmaktadır. Küçük Prova Salonunda daha küçük ölçekteki grupların çalışma yapmalarına uygundur.

 • Bale Salonu; iki adet bale prova salonumuz bulunmaktadır.

50 Yılda 50 Eser

[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat Mühendisleri Odası odanın kuruluşundan itibaren 50 yıl içerisinde ülkede gerçekleştirilmiş 50 büyük inşaat projesini bir juri tarafından saptayarak bu projeleri 50 Yılda 50 Eser adı altında ilan etmiştir. Liste bölgesel kalkınma, binalar, ulaşım, hidroloji ve endüstri alt başlıklarını taşımaktadır. Bu proje de o liste içerisinde yer almaktadır.

 1. ^ "TARİHÇE". mersinkulturmerkezi.gov.tr. Erişim tarihi: 12 Ekim 2016. [ölü/kırık bağlantı]