Karakabaklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karakabaklı
Karakabaklı.jpg
Karakabaklı kilisesi
Türkiye üzerinde Karakabaklı
Karakabaklı
Karakabaklı
Türkiye'deki konumu
Konum Karadedeli, Silifke, Mersin
Bölge Akdeniz Bölgesi
Koordinatlar 36°25′K 34°01′D / 36.417°K 34.017°D / 36.417; 34.017
Rakım 340 m (1.115 ft)
Tarihçe
Kültür(ler) Roma, Bizans
Sit ayrıntıları
Arkeologlar Semavi Eyice, Ina Eichner, Günder Varinlioğlu
Mülkiyet Kültür ve Turizm Bakanlığı

Karakabaklı Mersin ilinde Roma İmparatorluğu döneminden kalan bir yerleşim yeri örenidir. Yerleşim yerinin orijinal adı bilinmemektedir.

Yerleşim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakabaklı arkeologların Olba territorium olarak adlandırdıkları bölgede, Silifke ilçesi kırsal alanında, Toros dağları güney yamaçları üzerinde, Karadedeli köyü kuzeyinde ve 36°25′K 34°01′D / 36.417°K 34.017°D / 36.417; 34.017 koordinatlarındadır. Mersin'i Silifke'ye bağlayan karayolundan Atakent çıkışında kuzeye dönen asfalt bir il yolu ile ulaşılır. (Aynı yol üzerinde Işıkkale ve Sinekkale gibi diğer örenlere de ulaşılır.) Yolun doğusunda ve yürüme mesafesindedir. Silifke'ye 22 ve Mersin'e 74 kilometre uzaklıktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakabaklı'da ilk yerleşim Helenistik dönemdedir. Ama kalıntılar genellikle geç Roma imparatorluğu ve erken Bizans İmparatorluğu döneminden kalmadır.[1] Yerleşim yeri 5. ve 6. yüzyıllarda en parlak dönemini yaşamıştır. Karakabaklı ekonomisi Cilicia Trachaea (Taşlık Kilikya) bölgesinin diğer yerleşim yerleri gibi zeytin ve üzüme dayanıyordu. Ancak yerleşim yerinin parlak dönemi Arapların bölgeye gelişiyle sona ermiştir.[2]

Arkeolojik araştırmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakabaklı araştırmalarına 1970'li yıllarda İstanbul Üniversitesinden Semavi Eyice tarafından başlatılmıştır. Araştırmalar daha sonraki yıllarda Deutscher Akademischer Austauschdienst'den Ina Eichner, Mimar Sinan Üniversitesinden Günder Varinlioğlu, Ümit Aydınoğlu ve Ümit Çakmak tarafından devam ettirilimiştir.[2]

Arkeolojik eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakabaklı 3 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Yerleşim yerinde kısmen ortaya çıkarılmış bir de Roma yolu vardır.[2] Bu yol Korasion antik kentine gitmektedir. İncelenen bina örenleri Bizans döneminin üç farklı bina tipine aittir. Semavi Eyice incelediği yedi ev kalıntısından dördünün bir, üçünün de iki katlı olduğunu saptamıştır. Özellikle peristilli avlusu olan ev ile iki katlı villa tipi ev dikkati çekmektedir. Karakabaklı'daki en önemli buluntu üç nefli kilise örenidir.[1] Çevrede zeytin ve şarap işlikleri ile çeşitli tiplerde lahitler de vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Mersin Ören Yerleri, Mersin Valiliği, İstanbul, 2009, 978 605 4196 07 4 p.214
  2. ^ a b c "Arkeolojik araştırmalar sayfası (İngilizce)". 6 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]