Termessos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Termessos
Termessos
KonumTürkiye Antalya, Korkuteli
BölgePisidya
TürYerleşim
Tarihçe
KurucuLuviler-Solym
KuruluşMÖ 7. yüzyıl
Devir(ler)Antik Çağ, İlk Çağ, Orta Çağ
Kültür(ler)Helenistik Dönem, Arkaik Yunanistan
İlgili kişi(ler)Hadrianus, II. Attalos,
Olay(lar)Alketas’ın mezarı (İ.Ö. 319)
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar)Agora, akropolis, tiyatro, tapınaklar, Hadrian propylonu tapınağı, asağı sur duvarları, batı stoa, dorik stoa, Bouleuterion, nişli tapınak, sütunlu galeri, osbaras stoa, yukarı gymnasion, Heroon kompleksi, tapınak terası, lahit mezarlar
Kazı tarihleri1884- 2015
DurumRestore
Kamusal erişimAçık
Mimari
Mimari biçimDor düzeni
Antik Çağ’da, Pampylia-Milyas-Pamphylia-Pisidia-Phrygia bağlantılarını sağlayan önemli yollar

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı’nın güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuştur. Birçok vahşi bitkinin arasında saklanmış ve sık çam ormanlarıyla sınırlanmıştır. Termessos’un, huzur veren ve el değmemiş görünümüyle diğer antik şehirlerden daha farklı ve etkileyici bir havası vardır. Doğal ve tarihi zenginliklerinden ötürü, şehir kendi adını taşıyan millî park kapsamına alınmıştır.

Termessos ismindeki çift “s”, şehrin Anadolu insanları tarafında kurulduğuna dair dilbilimsel bir kanıt sağlar.[1] Strabo’ya göre, Pisidia halkı olan Termessos sakinleri kendilerini Solymi olarak çağırırlardı. Yaşadıkları dağa da verilen bu isim, sonraki yıllarda Zeus’la özdeşleştirilen ve burada da Zeus Solymeus kültünün yükselmesine sebep olan Anadolu tanrılarından Solymos’tan gelmektedir. Termessos sikkelerinde genelde bu tanrı vardır ve sikkelere adını verilmiştir.

333'de Büyük İskender bu şehri istila etmeye çalışmış, ancak zor olacağını anlayınca çekilip seferine devam etmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Termessos (Güllük Dağı) Milli Parkı". milliparklar.org.tr. 13 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2014. 
  2. ^ "Termessos". Antique Cities Guide - Antalya. kulturvarliklari.gov.tr. 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Termessos Belgeseli (NTV, Zaman Yolcusu, Ahmet Yeşiltepe, 2009)