Mersin ilinde ulaşım

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mersin ilindeki ulaşım imkanları aşağıda özetlenmiştir.

Deniz yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin Limanı fiziki alan açısından Türkiye’nin en büyük limanıdır ve daha çok ihracat amacıyla kullanılmaktadır.İldeki diğer limanlar Taşucu Limanı ve Yeşilovacık Limanıdır. Yeşilovacik Limani nükleer santral inşaatı için kullanılmaktadır. Taşucu Limanı ise ticari hizmetler dışında Kıbrıs' feribot seferleri içinde de kullanılmaktadır. Bunun dışında kimi ilçe ve beldelerde de iskeleler bulunur.

Demiryolu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlin en önemli demiryolu hattı 1886 yılında tamamlanan Adana-Mersin demiryoludır. Bu yol Mersin’de başlayarak doğuya yönelir ve Arıklı köyü çıkışında Adana iline girer. Hat üzerindeki büyük istasyonlar Mersin Garı, Tarsus Tren İstasyonu ve Yenice Tren İstasyonu'dur. Adana iline girmeden hemen önce Yenice beldesinde yol kuzeyden gelen Berlin-Bağdat demiryolu ile birleşir.

Karayolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin ilinde devlet kara yolunun yanı sıra otoyol ve il yolları da vardır. Devlet kara yolu ve otoyollar aşağıdaki listede özetlenmiştir.

Türü Adı Toplam güzergâh İl içindeki bölüm il içindeki uzunluk
Devlet karayolu Seydişehir-Mut Karaman-Mersin İl S.-Mut 44 km
Datça- Esendere Kaledran-Arıklı 316 km
Kulu makası-Silifke Akçeşme (Sertavul Geçidi)-Silifke 112 km
Zonguldak- Tarsus Kandilsırtı(Gülek)–Tarsus 61 km
Otoyol
Ankara-D400 kavşağı (Yenice) Kandilsırtı-D400 kavşağı 54 km
Çeşmeli - Adana Çeşmeli-Arıklı 75 km

(İl yollları için Mersin'in il yolları maddesine bakılmalıdır.)

Hava yolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mersin ilinde halen hava alanı yoktur. Tarsus’un doğusunda ve Yenice’nin güneyindeki Çukurova Havalimanı ise henüz inşaat halindedir. Hava alanına gereksinim duyanlar ya Adana ilindeki Şakirpaşa Havalimanını ya da Antalya ilindeki Gazipaşa Havalimanını seçmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]