İçeriğe atla

Mezitli Kadın Üretici Pazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mezitli Kadın Üretici Pazarları Mersin’in merkez ilçelerinden Mezitli’de kurulmuş olan kadın üreticilere özgü bir pazar yeridir.

25 Ağustos 2014 tarihinde Belediye Başkanı Neşet Tarhan Mezitli’deki ilk üretici kadın pazarını hizmete açtı.[1] Bunu Mezitli içinde veya köylerinde açılan 9 Pazar daha izledi.[2] Bu pazar yerlerinin özelliği satış reyonlarında sadece kadınların hizmet vermesidir. Reyonlarda çeşitli tarımsal ürünlerin yanı sıra hazır yemek, bijuteri veya örgü işleri de satılmaktadır. Pazarın amacı kadınların ekonomik özgürlüklerini sağlamaktır. Pazar yerinde belediye satıcı kadınları çeşitli vergi indirimleri, çocuk bahçeleri ve açık hava klimalarıyla da desteklemektedir. Mezitli Belediye sayfasında durum şu şekilde açıklanmaktadır: Evinde ürettiği yemekten çiçeğe, takıdan elbiseye, tarlasında bahçesinde yetiştirdiği sebzeden meyveye el emeği göz nuru ürünleri pazarlarımızda satan kadınlarımız aile ekonomilerine katkıda bulunuyor, ayaklarının üzerinde daha dik duruyor.

Guangzhou Ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin’in Guangzhou kentinde bir süredir Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler çatı kuruluşu ve Dünya Büyük Metropoller Birliği tarafından ortaklaşa bir inovasyon ödül sistemi tesis edilmiştir.[3] 2018 yılında Mezitli Belediyesi Kadın Üretici Pazarı Projesiyle yarışmış ve inovasyon dalında 313 yarışmacı arasında birinciliği almıştır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Milliyet gazetesi". 5 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2020. 
  2. ^ "Hürriyet gazetesi [[Ayşe Arman]] yazısı". 19 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2020. 
  3. ^ "Ödül sayfası (İngilizce)". 13 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2020.  Ödül sayfası (İngilizce)]
  4. ^ "Kazananlar sayfası(İngilizce)". 20 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2020.