Kuşşara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuşşara, sağ altta modern Türkiye'nin Orta Anadolu Bölgesi'nin doğusunda olduğu görülmekte
Hındıllı Höyüğünden çıkan ağaç parçaları
Hındıllı Höyüğü

Kuşşara (Kuššar), Anadolu'da bir Tunç Çağı krallığıydı. Krallık, günümüzde çoğunlukla Eski Hitit Krallığı'nı oluşturacak hanedanın kökeni olarak anılmaktadır.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

[[Anadolu'daki Eski Asurlu tüccarların kil tabletlerinde Kuşşara'dan (Ku-ša-ra olarak) ve daha az sıklıkla erken Hitit Krallığı'nda (KUR URU Ku-uš-ša-ra olarak) bahsedilmiştir. Hitit kaynaklarında Kuşşara'nın konumu hakkında şehir çok erken bir tarihte siyasi tarihten silindiği için çok az bilgi bulunmaktadır. Eski Asurlu tüccarların kayıtları, kentin konumu için günümüzde hala tek gerçek göstergedir.[1]Bugün Kuşşara'nın sınırları tam olarak bilinmemekte ve eski Kuşşara şehrinin yeri henüz keşfedilememiştir. Şehrin bulunabilmesi için çeşitli konum tahminleri yapılmaktadır. Eski Anadolu coğrafyasında uzman olan Massimo Forlanini, Kuşşara'nın muhtemelen Kültepe'nin güneydoğusunda, Luhuzzadia/Lahu(wa)zzandiya'nın kuzeyinde, Hurama ve Tegarama (günümüz Gürün) arasında belki de Samuha yönünde kuzeyde bir yolda yer aldığını belirtmiştir.

Profesör Trevor Bryce ise şehrin konumu hakkında "Kussara şehri muhtemelen krallığın güneyindeydi. Kızıl Irmak havzasının doğusunda, Toros karşıtı bölgede, Asur'dan gelen ana ticaret yollarından birinin üzerinde veya yakınında ve belki de modern Şar (Kapadokya) civarında olduğunu belirtmektedir".[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]