Lamas su kemeri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lamas su kemeri
Su kemeri, Kumkuyu beldesi kuzeyinde
Türkiye üzerinde Lamas su kemeri
Lamas su kemeri
Lamas su kemeri
Türkiye'deki konumu
KonumErdemli, Mersin
BölgeAkdeniz Bölgesi
Rakım100 m (328 ft)
Uzunluk15 km.
Tarihçe
Kültür(ler)Roma
Sit ayrıntıları
MülkiyetKültür ve Turizm Bakanlığı

Lamas su kemeri (akaudük), Mersin iline bağlı Erdemli ilçesinin sınırları içinde yer alan antik bir su kemeridir. Su kemeri büyük ölçüde Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış, ancak Bizans İmparatorluğu döneminde uzatılmıştır. Toplam uzunluk 15 kilometredir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Su kemerinin kaynağı günümüzde Limonlu Çayı olarak da bilinen Lamas Çayı'dır. Kaynağın olduğu yer denizden yaklaşık olarak 100 metre kadar yüksektir. Su kemerinin yönü hafif meyille ve Akdeniz kıyısına paralel olarak güney batıdır. Su kemeri zeminin yukarısında olmakla birlikte, engebeli arazide yolu üstündeki yüksek tepeler içinden galeriler vasıtasıyla geçmektedir. Su kemeri boyunca bu şekilde yedi yerde tepe içi galeri vardır. Sahille kemer arasındaki uzaklık 1 kilometre dolaylarındadır.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Su kemerinin iki bitiş noktası vardır. 1. veya 2. yüzyılda yani Roma İmparatorluğu döneminde su kemerinin bitiş noktası o tarihte adı Elaiussa Sebaste olan günümüz Ayaş beldesiydi. (İnşaat Mühendisleri Odası dergisine göre MS 140-250 arası[2]) Bizans İmparatorluğu döneminde ise su kemeri o tarihte adı Korikos olan günümüz Kızkalesi beldesine uzatılmıştır. Bunun sebebi Orta Çağ başında Elaiussa Sebaste kentinin eski parıltısını kaybetmesi ve onun yerine Korikos kentinin geçmesiydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mersin Valiliği:Mersin Ören Yerleri kaleleri Müzeleri, ISBN 978-605-4196-07-4, s. 137
  2. ^ "İMO dergisi" (PDF). 23 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Ağustos 2019.