Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü
Kuruluş 1975
Tür Enstitü
Bağlılık Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Konum Erdemli, Mersin, Türkiye
Web sitesi ims.metu.edu.tr

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü (ODTÜ DBE), denizlerde araştırma yapmak ve lisansüstü eğitim vermek için kurulmuş enstitü. DBE, 1975'te Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Mersin şehir merkezinin 45 km batısında Doğu Akdeniz kıyısında yer alan Erdemli ilçesinde yerleşik Erdemli kampüsünde kuruldu.[1] ODTÜ'nün Ankara dışında, 1973 yılında kurulmuş olan Gaziantep Yerleşkesi'nin (daha sonra Gaziantep Üniversitesi oldu) ardından ikinci dış yerleşke olma özelliğini taşıyan kampüste yaklaşık olarak 700 m² laboratuvar ve 660 bin m²den oluşan limon ağaçlarıyla çevrili alan vardır. Ayrıca 2 Araştırma Gemisi ve bir liman ile birlikte çalışanlar ve öğrenciler için konutlar da kampüs sınırları içerisindedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitü özetle tarihinde, Türkiye'yi çevreleyen denizler hakkında bilgilerimizi hızla arttıran sonuçları olan araştırmalar yapmaktadır. Bununla birlikte enstitü, denizlerimiz hakkında deniz doğasının korunması ve yönetimine yardımları olan bir veritabanı da bulundurmakta ve araştırmacılara hizmetine sunmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitüde dört Ana Bilim Dalı bulunmaktadır:

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Enstitü 433 gross tonluk bir açık deniz araştırma gemisi olan RV/Bilim (Research Vessel/Bilim)in de sahibidir. RV/Bilim balıkçılık da dahil okyanus raştırmaları yapabilecek donanımdadır. Enstitü'nün ayrıca RV/Bilim dışında da Erdemli ve Lamas adlarında 2 küçük araştırma gemisi daha bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ODTÜ DBE resmî sitesi, Hakkımızda bölümü". 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]