İçeriğe atla

Ron Weasley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ronald Weasley
Harry Potter karakteri
İlk görünümFelsefe Taşı
Son görünümÖlüm Yadigârları
YaratanJ. K. Rowling
CanlandıranRupert Grint
BinaGryffindor
BağlılıkDumbledore'un Ordusu
PatronusJack Russell Teriyer
Bilgileri
Takma ad(lar)ıRon
Won-Won[1] (Lavender Brown tarafından)
TürSafkan büyücü
CinsiyetErkek
MeslekHogwarts öğrencisi
AileMolly Weasley (annesi)
Arthur Weasley (babası)
Ginny Weasley (kardeşi)
Fred ve George Weasley (ağabeyleri)
Percy Weasley (ağabeyi)
Bill Weasley (ağabeyi)
Charlie Weasley (ağabeyi)
Evlilik(ler)Hermione Granger
ÇocuklarRose Weasley
Hugo Weasley

Ronald "Ron" Bilius Weasley, (d. 1 Mart 1980), J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde kurgusal karakteri. Serinin filmlerinde karakteri Rupert Grint canlandırmıştır. Arkadaşlarına çok sadık ve yeri geldiğinde değer verdiği şeyler için her şeyini ortaya koyabilen bir karakterdir. Rowling onu "uzun boylu, zayıf, leylek bacaklı, çilli, uzun burunlu ve elleriyle ayakları kocaman" şeklinde tanımlamıştır.

Karakter gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter'ın en yakın arkadaşıdır. Ron'un beş erkek, bir kız kardeşi vardır. Diğer Weasleyler gibi o da Gryffindor binasındandır. Babası Sihir Bakanlığı'nda çalışmaktadır. Hayata olumlu bakan biridir. Fakat fakir olmaktan ötürü de biraz hayal kırıklığı yaşar. Ron üç yaşındayken Fred oyuncak ayısını kocaman iğrenç bir örümceğe dönüştürmüştür. Çünkü Ron da daha önce Fred'in oyuncak süpürgesini kırmıştır. Oyuncak ayısına sarılmaya kalktığı zaman bir sürü örümcek bacağına dolanmıştır ve bu yüzden Ron örümceklerden hoşlanmaz. Fakat ölü oldukları zaman rahatsızlık duymaz.

Ron'un patronusu 5. filmde DO'da görünmüştür ve 7. kitapta Sihir Bakanlığı'ndaki kaçışta geçmektedir. Ron'un patronusu Jack Russell teriyer cinsi köpektir.[2]

Minerva McGonagall'ın Felsefe Taşı'nın korunması için yaptığı satranç büyüsünü bozmuş, Harry'nin bu aşamayı geçmesine yardımcı olmuştur. Harry ile birlikte çeşitli olaylara karışırlar. Bazen birbirleriyle konuşmazlar; fakat yine de Harry'nin en sadık arkadaşı ve yardımcısıdır. Başlarda kavga ve alaycılık aşamasında olsalar da, ileride Hermione Granger'le romantik ilişkileri başlar.

Görünüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter destanındaki Ron Weasley karakterini temsil eden hayran resmi. (Mademoiselle Orti)

Harry Potter ve Felsefe Taşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron 11 yaşında Hogwarts'a eğitimine başlamıştır.Harry Potter'la King's Cross İstasyonu'nda tanışırlar. Hogwarts Express'te Harry ile birlikte yolculuk yapmıslardır. O sırada Hermione Granger ile de tanışmış olsalar da Ron ilk başlarda onunla pek anlaşamamıştır. O da ailesindeki tüm diğer üyeler gibi Gryffindor binasına seçilmiştir. İlerleyen zamanlarda Harry ve Hermione ile daha yakın arkadaş olmuşlardır. Bir gün Harry ve Hermione ile okulda girilmesi yasak olan üçüncü koridora giderler. Burada üç başlı bir canavarın koruduğu “Felsefe Taşı” bulunmaktadır. Felsefe Taşı suyu ölümsüzlük iksirine, metali altına çevirmektedir. Harry’nin anne ve babasını öldüren kötü büyücü Voldemort da Felsefe Taşının peşindedir. Harry taşı bulur ve Voldemort ile ilk mücadelesini yaşar. Ron burada Minerva McGonagall'ın yaptığı satranç büyüsünü bozarak Hogwarts tarihindeki en iyi satranç oyununu oynamış ve Harry'ye taşa ulaşması için yardım etmiştir. Harry taşı bulur ve Voldemort ile ilk mücadelesini yaşar. Harry Voldemort’u etkisiz hale getirir.

Harry Potter ve Sırlar Odası[değiştir | kaynağı değiştir]

Dobby,Harry'nin Hogwarts'a gitmemesi için her şeyi yapar ama Ron ve abileri Harry'i uçan arabaları ile kurtarırlar.King's Cross'taki gizli kapıdan da geçemeyince okula araba ile dönerler. Ancak araba yolculuğu sırasında başlarına bir sürü kaza da gelmiştir. Ardından okula döndüklerinden bir süre sonra ilginç olaylar yaşanmaya başlar. Harry, Ron ve Hermione Neredeyse Kafasız Nick’in partisine katılırlar. Geri dönerlerken Harry o kin dolu sesi tekrar duyar ve hademenin kedisini kara bir büyü yüzünden taşlaşmış olarak bulurlar. Duvarlardaki mesajda Sırlar Odası uyarısı vardır. Çocuklar, Profesör Binns’den Salazar Slytherin’in Muggle’lara karşı olan önyargısını, Sırlar Odası’nı ve onun mirasçısını öğrenirler. Ron bu mirasçının Draco Malfoy olduğunu düşünür ve Hermione de çok özlü iksiri içip Draco’nun arkadaşlarının kılığına girerek bir sonraki Quidditch maçından önce onunla konuşmayı önerir. Yen Yıl tatili sırasında Harry, Ron ve Hermione çok özlü iksiri denerler. Harry ve Ron, Draco Malfoy’un mirasçı olmadığını öğrenirler fakat Hermione yanlışlıkla kendini bir kediye dönüştürür. Harry, Mızmız Myrtle’ın odasında boş bir günlük bulur. Günlük bir zamanlar, Tom Riddle’a aittir; yani okulun 50 yıl önceki bir öğrencisine. Sonra günlük çalınır ve Hermione ile diğer kıza saldırılır. Daha kötüsü; Hagrid Azkaban'a gönderilir ve Dumbledore’un müdürlük görevi askıya alınır. Harry ve Ron Yasak Ormana girerek Hagrid’e yardım etmek isterler. Orman’da dev bir örümcek olan Aragog’la karşılaşırlar. Aragog onlara Hagrid’in suçsuz olduğunu söyler. Harry duyduğu sesin borulardan geldiğini ve dev bir yılana ait olduğunu öğrenir. Ron’un kız kardeşi Ginny, Sırlar Odası’na götürülür. Bu yüzden Harry, Ron ve Profesör Lockhart onu bulmak için doğru borulara giderler. Harry, Tom Riddle yani Lord Voldemort ile karşı karşıya gelir. Voldemort, Ginny’yi de esir almıştır. Fakat Dumbledore'nun Anka Kuşu Fawkes’in yardımıyla Harry Voldemort’u yener.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı[değiştir | kaynağı değiştir]

3.yılında Harry Marge Dursley'in kendisini ve ailesini küçümsemesine dayanamamış ve evden kaçarak otobüsle Çatlak Kazan'a gitmiştir. Ardından Weasley'ler ve Hermione ile de karşılaşır. Bu arada, Sirius Black’in Azkaban’dan kaçtığını öğrenir. Bir süre sonra arkadaşları Hermione ve Weasley’ler de ona katılır. Harry, Bay ve Bayan Weasley’nin Sirius Black’in onu ölü istediğini söylediklerine kulak misafiri olur. Okula dönerken Harry ve arkadaşları trende yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olan Profesör Lupin ile tanışırlar. Tren aniden durur, ışıklar söner ve kapıda bir Ruh Emici belirir. Harry çığlıklar duyar ve bayılır. Çocuklar Hogwarts’da,Ruh Emiciler'in okulu Sirius Black’den koruduğunu öğrenirler.

Hermione’nin kedisi Crookshanks Ron’un faresi Scabbers'i kovalayınca iki arkadaş arasında sürtüşmeye neden olur. Bu arada Sirius Black'in kaçışı herkesi korkutmaktadır. Harry, Ron ve Hermione onun izini bulmaya kararlıdır. Ron kayıp faresi Scrabbers'i Hagrid’in süt şişesinde bulur. Gerçek sonunda ortaya çıkar; Sirius Black, Harry’nin ailesine ihanet etmemiştir. Remus J.Lupin, bir kurt adamdır ve Profesör Snape ona dolunayda değişmemesi için iksir vermektedir. Harry, Sirius Black ve Remus J.Lupin’in }Peter Pettigrew’u öldürmelerini engeller. Çünkü babasının onların katil olmasını istemeyeceğini düşünmektedir. Her nasılsa, Peter Pettigrew serbest kalır ve Ruh Emiciler Sirius Black’i yakalar. Harry Patronus büyüsünü kullanarak Black’i kurtarır. Harry ve Hermione zaman kolyesini kullanıp Şahgaga’yı idamdan kurtarırlar. Şahgaga, Black’i güvenli bir yere götürür. Dumbledore da Harry’ye babasının onun içinde yaşadığını söyler.

Harry Potter ve Ateş Kadehi[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçbüyücü Turnuvası için çekilen kurada hiç beklenmedik şekilde Harry'nin de adı çıkar.Okuldaki herkes ve Ron Harry'nin hile yaptığını düşünür. Ancak zaman geçtikçe Ron Harry'nin böyle bir şey yapmayacağını anlar ve görevlerinde yardımcı olur.Ron Yılbaşı balosu için Fleur Delacor'u davet eder, bunu isteyerek yapmamıştır, Fleur bir Veela'dır ve Ron, Veela'lardan çok etkilenmektedir. Ancak kabul etmeyince Harry ile birlikte Padma ve Parvati Patil ile baloya katılırlar.Bu arada Ron Hermione'nin kimse davet etmediği için baloya gelmediğini düşünür ancak onu Viktor Krum ile görünce çok kıskanır.Turnuvadaki son oyunun ardından Barty Crouch Jr'un bir oyunuyla Kupa anahtar yapılarak Tom Riddle'ın Mezarlığına gelmelerini sağlamıştır. Harry Mezarlığın ne olduğunu anlamaya çalışırken Peter Pettigrew'un kucağında kötü durumda olan Voldemort'la karşılaşır,Cedric Digorry'i öldürür ardından Lord Voldemort'un geri dönmesi için büyü yapar. Yapılan kara büyü ile artık Lord Voldemort geri dönmüş olur.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliver Wood 'un gidişiyle birlikte Gryffindor Quidditch takımının tutucusu eksilmiştir ve Ron seçmelerde Gryffindor Quidditch takımının tutucusu seçilmiştir. Ron 5. senesinde zorluklar çeken Harry'e destek olmaya çalışır. Hermione’nin Dumbledore’un Ordusu fikrini destekler. Okula yeni atanan Dolares Umbridge'den gizli büyü çalışmaları yaparlar.Ancak bir süre sonra gizlice çalıştıkları öğrenilir.Voldemort Harry'nin zihnine Sirius'un bakanlık binasında işkence gördüğüne dair yanlış görüntüler nakleder. Bunun üzerine Harry ve Dumbeldore'nin Ordusundan Hermione Granger, Ron Weasley, Ginny Weasley, Neville Longbottom ve Luna Lovegood, Sirius'u kurtarmaya giderler. Öğrenciler, Voldemort'un ölüm yiyenler'i tarafından Esrar Dairesinde kurulan tuzağa düşerler. Zümrüdüanka yoldaşlığı üyeleri takviyesi zamanında yetişmesine rağmen, Sirius, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından öldürülür. Voldemort ortaya çıkar ardından Dumbledore ile düello yaparlar. Voldemort, Dumbledore ile olan düelloda sonuç alamayınca Harry'nin içine girerek işkence yapar. Dumbledore'un sözleriyle Harry kendine gelmeye başlayarak karşı gelmeye başlar. Bakan ve Sihirbazlar aniden geldiklerinde ortadan kaybolur. Artık Voldemort'un döndüğüne inanmışlardır. Bunun sonucunda Harry ve Dumbledore aklanmış olurlar.

Harry Potter ve Melez Prens[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron Quidditch seçmelerindeyken Hermione onun kazanması için Mclaggen'e büyü yapar. Ron, Ginny ile Dean'i öpüşürken görür ve kavga ederler, Ginny ona Hermione'nin Viktor Krum'u öptüğünü söyler, Ron çok sinirlenir. Hermione'yi kıskandırmak için Lavander Brown ile çıkmaya başlar. Ron onunla çıkıp her yerde öpüştüğünden, Hermione çok kızgındır ve ikisi de birbiri ile konuşmamakta kararlıdır. Ron ve Hermione birbirlerinden hoşlanmaktadır fakat belli etmeme çalışırlar. Bu arada Harry'nin Ginny'e olan ilgisi daha da artmıştır. Bir süre sonra Harry ve Ginny Weasley çıkmaya başlarlar. İlk başlarda Ron buna karşı çıksa da sonra kabullenir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron Weasley, Harry Potter'a Hortkuluk avında Hermione Granger ile birlikte yardım etmiş ama Harry ile Hermione arasında bir şeyler olduğunu düşünüp onları terk etmiştir. Harry onun en iyi dostu olmasına rağmen onu kıskanmakta ve hep geri planda kaldığını düşünmektedir. Geri döndüğünde Voldemort'un hortkuluklarından biri olan Slytherin madalyonunu Godric Gryffindor'un kılıcıyla yok etmiştir. Hortkuluk avı sırasında ekibini terk ettiği sıralarda, Voldemort'un adına tabu konduğunu, muggle kaçıranlara yakalandığı sırada o fark etmiş ve ekibe döndüğünde Harry ve Hermione'ye çok büyük yardımları olmuştur. (Kitap ayrıntıları). Ron son savaşta Hermione ile birlikte Sırlar Odası'na gider. Orada hortkuluklardan Helga Hufflepuff'ın kupasını yok eder. Daha sonra Ron ev cinlerini kurtarmaları gerektiğini söylediğinde Hermione Ron'a sarılır ve öpüşürler.

Yıllar sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron 36 yaşındadır. Hermione Granger ile evlenmiş Rose ve Hugo adında iki çocukları olmuştur. Savaştan sonra Hermione’nin aksine Ron ve Harry, Hogwarts'a devam etmemiş ve sihir bakanlığı nda seherbaz olarak çalışmaya başlamışlardır. Bir süre sonra Ron buradan ayrılıp Fred'in ölümünden sonra yalnız kalan George ile birlikte Weasley Büyücü Şaka Dükkanını işletmeye başlamıştır.

Karakterizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Septimus Weasley
 
Cedrella Black
 
Bay Prewett
 
Ignatius Prewett
 
Lucretia Black
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bay ve Bayan Delacour
 
Bilius Weasley
 
Bay Weasley
 
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 
Molly Prewett
 
Gideon Prewett
 
Fabian Prewett
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 
 
Sihir Bakanlığı
 
 
Dumbledore'un Ordusu
 
 
Dumbledore'un Ordusu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yardımcı Harry Potter karakterleri listesi
 
 
 
 
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
 
Dumbledore'un Ordusu
 
Ron Weasley

Ron 1 Mart 1980'de[3][HP6] doğan Arthur ve Molly'nin 6. ve en genç erkek oğullarıdır. Ron Percy'den 5, Fred ve George'dan ise 2 yaş küçük, Ginny'den ise 1 yaş büyüktür. Ron ailesi ile birlikte Kovuk'ta yaşamaktadır.[4] Altı kardeşi olan Ron her zaman büyüklerinin eskilerini kullanır ve herhangi bir konuda ilk olması mümkün değildir. Bill Weasley'nin cüppesini, Charlie Weasley'nin eski asasını ve Percy Weasley'nin eski faresini sahiplenir. Aslında o fare bir animagus olan Peter Pettigrewdir. Ron faresiz kalmıştır ve bu yüzden Sirius Black ona Pigwidgeon adında bir baykuş hediye eder, çünkü Ron'un bir faresi olmamasının kendi suçu olduğunu söylemiştir. Baykuşa Ginny Weasley Pigwidgeon adını takmıştır ve kısaca Pig demektedir. 5. kitapta aldığı süpürgesi ve baykuşu dışında sahip olduğu şeyler hep ikinci eldir.

Ron'un ağabeyleri Percy, Bill ve Charlie Hogwarts'tan mezun olmuşlardır. Fred ve George ise ikizdir ve hala okuldadır. En küçük kardeş olan Ginny Weasley de Hogwarts'taki ikinci yıllarında okula başlar. Fred ve George 7. ve son yıllarında büyük bir kutlamayla Hogwarts'tan ayrılmıştır.

Weasley ailesi Harry Potter serisindeki safkan büyücü ailelerinden biri. Ottery St.Catchpole’un yakınlarındaki bir kasabada Kovuk adındaki 3-4 katlı ve köhne bir evde yaşarlar. Hepsi de kızıl saçlı olan aile bireyleri; baba Arthur, anne Molly, ağabeyler Bill, Charlie, Percy, ikizler Fred ve George, Ron ve en küçükleri olan tek kız Ginny’den oluşur. Charlie, Romanya’da ejderhalarla uğraşmakta, Bill ise Mısır’da büyücü bankasında görev yapmaktadır. Percy, Hogwarts'ı yeni bitirmiş ve Sihir Bakanlığı'nda Barty Crouch'un yardımcısı olmuştur. Fred ve George ise ailenin el çabukluğu ile bilinen üyeleridir. Ginny, ailedeki tek kız çocuktur. Fakir bir aile olmalarına rağmen tüm çocuklar Hogwarts’ta okumaktadır.

Ailenin tamamı büyücüdür. Fakat Molly Weasley'in muhasebeci olan küçük kuzeni büyücü değildir ve ondan aile içinde hiç söz edilmez [kaynak belirtilmeli]. Aile Kovuk adı verilen evde yaşamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Harry Potter ve Melez Prens, Bölüm 17
  2. ^ [HP2], chapter 14
  3. ^ "JKRowling.com Archives: Birthdays" 23 Şubat 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. from MuggleNet
  4. ^ [HP2], chapter 2