Ron Weasley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ronald Weasley
Harry Potter karakteri
Ron Weasley rolünde Rupert Grint
İlk görünüş Felsefe Taşı
Son görünüş Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Canlandıran Rupert Grint
Bilgi
Takma ad(lar)ı Ron
Diğer adları Bilius
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Erkek
Meslek Hogwarts öğrencisi
Aile Molly Weasley (annesi)
Arthur Weasley (babası)
Ginny Weasley (kardeşi)
Fred ve George Weasley (ağabeyleri)
Percy Weasley (ağabeyi)
Bill Weasley (ağabeyi)
Charlie Weasley (ağabeyi)
Evlilik(ler) Hermione Granger
Çocuklar Rose Weasley
Hugo Weasley
Bina Gryffindor
Bağlılık Dumbledore'un Ordusu
Patronus Jack Russell Teriyer

Ronald "Ron" Bilius Weasley, (d. 1 Mart 1980), J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde kurgusal karakteri. Serinin filmlerinde karakteri Rupert Grint canlandırmıştır. Aslında tutuk duran fakat yeri geldiğinde değer verdiği şeyler için her şeyini ortaya koyabilen bir karakterdir. Rowling onu "uzun boylu, zayıf, leylek bacaklı, çilli, uzun burunlu ve elleriyle ayakları kocaman" şeklinde tanımlamıştır.

İsminin anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald - İbranice Reginald isminin kısa şeklidir; İngilizcede ise kralın danışmanı, Reynold isminin bir değişik şeklidir.
  • Bilius - Ölmüş büyük amcasının ismidir.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter'ın en yakın arkadaşıdır. Ron'un beş erkek, bir kız kardeşi vardır. Diğer Weasleyler gibi o da Gryffindor binasındandır. Babası Sihir Bakanlığı'nda çalışmaktadır. Hayata olumlu bakan biridir. Fakat fakir olmaktan ötürü de biraz hayal kırıklığı yaşar. Ron üç yaşındayken Fred oyuncak ayısını kocaman iğrenç bir örümceğe dönüştürmüştür. Çünkü Ron da daha önce Fred'in oyuncak süpürgesini kırmıştır. Oyuncak ayısına sarılmaya kalktığı zaman bir sürü örümcek bacağına dolanmıştır ve bu yüzden Ron örümceklerden hoşlanmaz. Fakat ölü oldukları zaman rahatsızlık duymaz.

Ron'un patronusu 5. filmde DO'da görünmüştür ve 7. kitapta Sihir Bakanlığı'ndaki kaçışta geçmektedir. Ron'un patronusu bir teriyer cinsi köpektir. [1]

Minerva McGonagall'ın Felsefe Taşı'nın korunması için yaptığı satranç büyüsünü bozmuş, Harry'nin bu aşamayı geçmesine yardımcı olmuştur. Harry ile birlikte çeşitli olaylara karışırlar. Bazen birbirleriyle konuşmazlar; fakat yine de Harry'nin en sadık arkadaşı ve yardımcısıdır. Başlarda kavga ve alaycılık aşamasında olsalar da, ileride Hermione ile gelişecek romantik bir ilişkinin başlangıcındadır.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron 1 Mart 1980'de[2][HP6] doğan Arthur ve Molly'nin 6. ve en genç erkek oğullarıdır. Ron Percy'den 5, Fred ve George'dan ise 2 yaş küçük, Ginny'den ise 1 yaş büyüktür. Ron ailesi ile birlikte Kovuk'ta yaşamaktadır.[3] Altı kardeşi olan Ron her zaman büyüklerinin eskilerini kullanır ve herhangi bir konuda ilk olması mümkün değildir. Bill Weasley'nin cüppesini, Charlie Weasley'nin eski asasını ve Percy Weasley'nin eski faresini kullanır (ki o fare aslında Voldemort`un yardımcısı olan Peter Pettigrew'dur). Peter Pettigrew insana dönüşünce Ron faresiz kalmıştır ve bu yüzden Sirius Black ona Pigwidgeon adında bir baykuş hediye etmiştir, çünkü Ron'un bir faresi olmamasının kendi suçu olduğunu söylemiştir. Baykuşa Ginny Weasley Pigwidgeon adını takmıştır ve kısaca Pig demektedir. 5. kitapta aldığı süpürgesi ve baykuşu dışında sahip olduğu şeyler hep ikinci eldir.

Ron'un ağabeyleri Percy, Bill ve Charlie Hogwarts'tan mezun olmuşlardır. Fred ve George ise ikizdir ve hala okuldadır. En küçük kardeş olan Ginny Weasley de Hogwarts'taki ikinci yıllarında okula başlar. Fred ve George 7. ve son yıllarında büyük bir kutlamayla Hogwarts'tan ayrılmıştır.

Son kitapta, 19 yıl sonra Hermione Granger'la evlenip iki çocuğu olduğu öğrenilmiştir.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

5. senesine Hermione ile birlikte Sınıf başkanlığıyla başlayan Ron'un bu durumu kitapta ayrıntıyla işlenmiştir. Fakat filmde bu konu hakkında bahsedilmemiştir. Filmde bahsedilmeyen başka bir konuda Oliver Wood'un gidişiyle birlikte Gryffindor Quidditch takımının tutucusu eksilmiştir ve Ron seçmelerde Gryffindor Quidditch takımının tutucusu seçilmiştir. Ron 5. senesinde zorluklar çeken Harry'e destek olmaya çalışır. Hermione’nin Dumbledore’un Ordusu fikrini destekler. Esrar dairesindeki savaşta da Harry'nin yanında olmuştur.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ron Weasley, Harry Potter'a Hortkuluk avında Hermione Granger ile birlikte yardım etmiş ve Voldemort'un hortkuluklarından biri olan Slytherin madalyonunu Godric Gryffindor'un kılıcıyla yok etmiştir. Hortkuluk avı sırasında ekibini terk ettiği sıralarda, Voldemort'un adına tabu konduğunu, muggle kaçıranlara yakalandığı sırada o farketmiş ve ekibe döndüğünde Harry ve Hermione'ye çok büyük yardımları olmuştur.(Kitap ayrıntıları).

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter Karakterleri