The Police

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
The Police
Madison Square Garden'da performans sergileyen The Police, Ağustos 2007
Genel bilgiler
Köken İngiltere Londra, İngiltere
Tarzlar Rock, New Wave, reggae rock, pop rock, post-punk
Etkin yılları 1977–1984, 1986, 2007–2008
Müzik şirketi A&M, Polydor
Resmî sitesi www.thepolice.com
Üyeler Sting
Andy Summers
Stewart Copeland
Eski üyeler Henry Padovani

The Police Londra, İngiltere kökenli rock müzik grubu. Grup 1970'li yılların sonunda dünya çapında büyük bir üne ulaşarak New Wave ve Reggae müzik tarzlarında büyük başarı yakalamış ilk gruplardan birine çevrildi.

Çıkardıkları 5 albümün hepsi dünya çapında büyük satış başarıları elde etmiş, eleştirmenlerden yüksek not toplamışdır. Bu albümlerin dördü ünlü Rolling Stone dergisinin "Tarihdeki En İyi 500 Albüm" sıralamasında yer almışdır. Grubun son albümü Synchronicity 1983 senesinde piyasaya sürüldü. Albüm grubun en başarılı albümü olarak, Michael Jackson'un Thriller albümünü listelerden devirdi ve ABD-de 8 milyon sattı. Synchronicity turnesinin ardından yaratıcı farklılıkları sebep göstererek ayrılsalar da 1986-da Amnesty Turnesi için tekrar bir araya gelerek Bryan Adams, U2, Peter Gabriel ve Lou Reed ile turneye çıktılar. 2007 senesinde tekrar bir araya gelip, dünya turnesine çıktılar. Turne, müzik tarihinde en fazla gişe yapan üçüncü turne olduğu gibi, grubu 2008 senesinin en çok kazanan müzisyenleri yaptı. 2003 senesinde Rock 'N Roll Hall of Fame-e dahil olan grup, aktif oldukları 5 sene içerisinde 50 milyonun üzerinde bir satış başarısı yakalmışdı. Jazz, pop, raggea ve punk müziğinin harmanlamasıyla kendi tarzını yaratan The Police, halen birçok müzik eleştirmeni tarafından tarihdeki en önemli gruplardan biri olarak gösterilir. Her üç üye şarkılar yazsada grubun şarkılarının büyük kısmının sözü ve müziği grubun vokalisti ve bas gitaristi Sting'e aittir. Roxanne ile dünya çapında üne kavuşsalarda, en büyük hit şarkıları Every Breath You Take isimli parçadır. Don't Stand So Close To Me, De Do Do Do De Da Da Da, Message in a Bottle, Walking on the Moon, So Lonely, Every Little Thing She Does Is Magic, Synchronicity, King of Pain, Invisible Sun gibi dönemin birçok ünlü şarkısını üretmişlerdir.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sting (Gordon Sumner): bas gitar ve vokal. Jazz müziğine olan düşkünlüğuyle bilinen sanatçı, daha önce Last Exit grubun üyesiydi. Sting hemen tanınan sesi, ve yazdığı orijinal şarkılarla bilinmektedir. 1980 senesinde Zenyatta Mondatta albümünden başlayarak siyasi temalı şarkılar yazmaya başladı. Grubun dağılmasından sonra da Sting başarılı bir solo kariyere sahip oldu, 16 kez Grammy ödülüyle onurlandırıldı.
  • Stewart Copeland: bateri. Mısır ve Lübnanda çocukluğunu geçiren Amerikalı (fakat İngiliz vatandaşı) olan müzisyen kendine has tarzıyla en iyi bateristlerden biri olarak kabul görür. Rolling Stone dergisinin anketinde Copeland, gelmiş geçmiş en iyi 5 bateristden biri seçildi. Orta Doğu müzik tekniği ve jazz müziğinden etkilenmiş bir tarza sahip olan Copeland'ın halen büyük bir hayran kitlesi vardır. Kendisi solo kariyerinde birçok film için besteler yapmışdır. Gwen Stefani kendisini 2003 senesinde "Bateri tanrısı" olarak tanımlamışdır.
  • Andy Summers: gitar. Guitar Player dergisi tarafından en iyi pop gitaristi seçilen Summers, solo kariyerinde genel itibariyle Robert Fripp'le birlikte çalışarak gitar ağırlıklı albümler piyasaya surdu. Stingin solo kariyerindeki bazı çalışmalar dahil olmakla birçok sanatçıyla çalışmış, kitaplar yazmış ve bazı filmler için müzik de yapmışdır. Summers, Allmusic tarafından "gitar efsanesi" olarak adlandırılmışdır. Grup ilk kurulduğunda gitarist olan Henry Pedovaninin ilk albüm çalışmalarına yakın bir dönemde grubu terk etmesinin ardından Summers gruba katıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]