Anni-Frid Lyngstad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anni-Frid Lyngstad
Genel bilgiler
DoğumAnni-Frid Synni Lyngstad
15 Kasım 1945 (78 yaşında)
Narvik-Norveç Norveç
Başladığı yerNorveç-Alman
TarzlarPop, Caz
MesleklerŞarkıcı
ÇalgılarPiyano
Etkin yıllar1967-1984, 1996-günümüze
Müzik şirketiEMI, Polar Music, Andersson Records, Atlantic Records
İlişkili hareketlerABBA, Benny Andersson

Prenses Anni-Frid Reuss von Plauen ya da bilinen kısa adıyla Frida (doğum adı: Anni-Frid Synni Lyngstad; d. 15 Kasım, 1945; Narvik, Norveç) Norveçli-Alman asıllı İsveçli şarkıcı.[1] 1972 ile 1982 arasında aktif olan dünyaca tanınan İsveçli müzik grubu ABBA'nın bir üyesi olarak ün kazandı.[1]

İlk Yılları ve Müzik Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı'nda Nazi işgali altına giren Norveç'te görev yapan evli bir Alman subayıyla Norveçli genç bir kadının evlilik dışı ilişkisi sonucu dünyaya gelmiştir. Savaşın bitiminde ülke tüm işgalcilerden boşaltılmıştır. Babası Almanya'ya geri dönmüştür. Bir süre sonra anneannesi ve annesiyle birlikte İsveç'e göç etmişlerdir. Frida Lyngstad henüz iki yaşındayken annesini böbrek yetmezliği nedeniyle kaybeder ve anneannesiyle yaşamaya başlar. Küçükken sık sık anneannesi ile birlikte eski Norveç şarkılarını söylüyorlardı ve bu onun müziğe karşı olan ilgisini artırdı. 1967 yılında İsveçli EMI plak şirketi "Yeni Yüzler" adında bir yetenek yarışması düzenler. Frida bu yarışmayı kazanır ve ilk anlaşmasını imzalar. Aynı akşam onun canlı performansı televizyonda yayınlanır. O gün İsveç'te trafik sol şeritten sağ şerite taşındığı için çok az insan trafiğe çıkabilmişti ve İsveçlilerin büyük çoğunluğu o gece evlerinde Frida'nın şarkısını dinlerler. 1968 yılında ulusal kanalda bir programa katılır ve gelecekte ABBA'nın bir üyesi olan Agnetha Fältskog ile ilk defa burada kaşılaşırlar. 1969 yılında İsveç'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılacak temsilcisini seçmek üzere düzenlenen Melodifestivalen'a katılır ve bu yarışmayı dördüncü sırada bitirir. Aynı yarışmaya ileride ABBA'nın bir başka elemanı ve aynı zamanda eşi de olan Benny Andersson besteci olarak katılmıştır. 1971 yılında nişanlısı Benny Andersson'un yapımcısı olduğu ilk solo albümü olan Frida'yı yayınlarlar. Albüm, eleştirmenlerin övgüsünü alır. Frida, nişanlısı Benny ve onun arkadaşları Björn Ulvaeus ile Agnetha Fältskog' un da bir araya gelmesiyle ABBA grubu oluşur.

Babasının bir gemi kazasında öldüğü inancıyla büyüyen sanatçı 1977 yılında bir Alman gençlik dergisinde tüm detaylarıyla anlatılan biyografisinin Almanya'daki yarım kan kardeşinin ilgisini çekmesiyle bu olayı babasına anlatır ve Stokholm'de yıllar sonra buluşma gerçekleşir.

1992 yılında Plauen Prensi Heinrich Ruzzo Reuss ile evlendikten sonra prenses unvanını aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672.