Little Mix

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Little Mix
Genel bilgiler
Köken İngiltere
Tarzlar Pop,R&B, Hip-Hop, rock
Etkin yılları 2011-günümüz
Müzik şirketi Syco, Columbia
Resmî site www.little-mix.com
Üyeler Perrie Edwards
Jesy Nelson
Leigh-Anne Pinnock
Jade Thirlwall

Little Mix, eski adıyla Rhythmix, İngiliz 4 kızdan oluşmaktadır. Üyeleri; Perrie Edwards, Jesy Nelson, Leigh-Anne Pinnock ve Jade Thirlwall'dır. Grup üyeleri yarışmaya başta solo olarak katılmış fakat Bootcamp (Acemi Kampı) aşamasında başarı sağlayamamışlardır. Jüri üyelerinden Kelly Rowland, seçmelerde tüm grup üyelerine onları bir kız grubunda görmek istediğini söylemiş ve kızlar solo olarak başarısız olunca yarışmaya grup olarak devam etmelerini önermiştir. Yarışmanın ilk üç haftası Rhytmix adıyla yarışan grup, 4. haftada isimlerini Little Mix olarak değiştirmiştir. Kızlar yarışma esnasında Jessie J'in davetiyle bir konserinde şarkıcıya eşlik etmişler ve çeşitli galalara katılıp performans sergilemişlerdir. Grup X Factor yarışmasının 8. sezonuna katılmış ve finalde Marcus Collins'in şarkısını söyleyerek birinci olmuşlardır. Grup XFactor tarihinde 1. olan ilk gruptur. Yarışmadan sonra Cannonball'ı coverlayarak ilk single parçalarını yayınladılar. Grup yarışma sırasındayken N-Dubz grubundan Tulisa Contostavlos onlara akıl hocalığı yapıyordu.

Grup ilk albümlerini 2012 kasım ayında DNA adı altında yayınladı. "Wings" adını verdikleri şarkıları 25 Temmuz 2012'de, albümle aynı ismi taşıyan teklileri ise 19 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı. Devamında "Change Your Life" 31 Ocak 2013 tarihinde, Missy Elliott ile birlikte söyledikleri "How Ya Doin'?" 4 Nisan 2013 tarihinde çıkmıştır.

2. albüm olan Salute Kasım 2013'te yayınlandı, Little Mix grubu ayrıca 'Sports Relief' için 'Word Up' şarkısını coverlayarak Liberya için 57 milyon dolar bağışta bulunmuştur.

2015 yılının kasım ayında 3. albümleri olan Get Weird yayınlandı. Nerdeyse 1,5 Milyon satış yaptı ve son 10 yılın en çok satan Batılı kız grubu albümü oldu.

Kızların 4. albümü olan Glory Days 2016 kasımda yayınlanmasıyla 5 ayda dünya çapında 1 milyon sattı.

Little Mix, tüm albümleri 500.000 saf satışa ulaşan tek kız grubudur

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Perrie Edwards[değiştir | kaynağı değiştir]

Perrie Louise Edwards (d. 10 Temmuz 1993) South Shields, İngiltere'lidir. Anne ve babası Perrie küçükken ayrılmış. Annesinin adı Debbie'dir. Jonnie adında bir ağabeyi vardır. Caitlin isminde kendinden 7 yaş küçük üvey ablası var. Yarışmaya Alanis Morissette'in "You Oughta Know" şarkısıyla katılmıştır. Alex Oxlade-Chamberlain isimli ingiliz futbolcuyla mutlu bir ilişki sürüyor.

Jesy Nelson[değiştir | kaynağı değiştir]

Jessica Louise Nelson (d.14 Haziran 1991) Romford,Londra'lıdır. Annesinin adı Janice'tir. Jonathan ve Joseph adlı iki erkek kardeşi vardır. Yarışmaya Jazmine Sullivan'in "Bust Your Windows" şarkısıyla katılmıştır. İlişkisi yok.

Leigh-Anne Pinnock[değiştir | kaynağı değiştir]

Leigh-Anne Pinnock (d.4 Ekim 1991) High Wycombe, Buckinghamshire'lidir. Annesinin adı Deborah'dır. Anne ve babası 2009 yılında boşanmıştır. Sarah ve Sian-Louise adında iki kız kardeşi vardır. Yarışmaya Rihanna'nın Only Girl şarkısı ile katılmıştır. Leigh şu an Andre Gray isimli bir ingiliz futbolcuyla çıkmakta.

Jade Thirlwall[değiştir | kaynağı değiştir]

Jade Amelia Thirlwall (d.26 Aralık 1992) South Shields,Tyne and Wear'lıdır. Bekar annesi Norma ve erkek kardeşi Karl ile büyümüştür. Jade Diversity grubundan Sam Craske ile ilişkisi vardı.Şu an ise The Struts grubundan Jed Elliot ile çıkmakta. İdol aldığı kişi ünlü şarkıcı Beyoncé'dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]