Slash (müzisyen)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Slash
Slash live in Rome by Paride.jpg
Slash (2011).
Doğum Saul Hudson
23 Temmuz 1965 (1965-07-23) (57 yaşında)
Hampshire, Birleşik Krallık
Milliyet İngiltere
Meslek Müzisyen, söz yazarı
Çocuk(lar) Cash Antony Hudson, London Hudson
Resmî site http://slashonline.com/

Saul Hudson veya daha iyi bilinen adıyla Slash (d. 23 Temmuz 1965, Hampshire), Guns N' Roses grubu ile ünlenen solo gitaristtir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğundan beri ışıltılı müzik dünyasıyla iç içe olan Saul Hudson'ın annesi 70'lerin glam rock yıldızı David Bowie'nin kostümlerini tasarlamaktaydı. Slash okulundaki derslerden çok gitarla ilgileniyordu. Genç yaşta gitara başlayan Slash, lise yıllarının sonlarında günde 12 saat gitar çalışıyordu. Bunu ödevlerden daha mantıklı buluyordu.

Slash, Axl Rose'un kurduğu Guns'n Roses grubuna katıldı[1] ve bu grup ilk albümünün ikinci single (Sweet Child'O Mine) çıkmasından 1993 Use Your Illusion World Tour'a kadar bu grupta büyük işler başarmış ancak 1996'da Axl kendisinden Geffen Records'tan gelen teklifi kabul etmesini istemesi onun Guns N' Roses grubundan ayrılmasına neden olmuştur. Slash'a göre bu teklif grubun bütün telif haklarını Axl'a verecekti. Slash'in bu kararından sonra Guns N' Roses dağılmış ancak 2000'lerin başında başka üyelerle Axl'ın çabasıyla tekrar kurulmuştur.

80'lerin sonu ve 90'ların başlarında son derece popüler olan hard rock grubu Guns N' Roses'ın solo gitaristi, Gibson Les Paul marka gitarı, kıvırcık saçları, ve fötr şapkasıyla özdeşleşmiş, bunlardan ayrı düşünülemez olmuştur. Başta Slash olmak üzere aralarında sürekli bir iktidar mücadelesi olduğu söylenmiş ve Guns N' Roses grubunun da bu nedenle Izzy, Slash, Duff gibi bu grubunu temellerini oluşturan isimlerden şu anda yoksun olduğu fikri birçok insan tarafından benimsenmiştir.

Slash, başta Eric Clapton ve Jimi Hendrix olmak üzere pek çok blues gitaristinden etkilenmiş ve yazdığı sololarda da bunu yansıtmıştır. Sololarında daha çok hammer on ve pull off ve Les Paul'un ağladığını düşündüren bendler kullanan Slash'in sololarında herkese hissettirdiği duygu, onun bir rockstardan çok sanatçı ruhlu olduğunu düşündürür. Guitar World gibi dünyaca ünlü gitar dergilerinin yanı sıra her türlü müzik yayın organlarında Slash gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Slash şu anda eşi Perla Ferrar ve iki oğlu; London ve Cash ile Beverly Hills'te yaşıyor.

Aynı zamanda "Guitar Hero III: Legends of Rock" adlı oyunda Slash'e yer verilmiştir.

Michael Jackson'a birçok parçasında, albümünde ve konserinde eşlik etmiş, tabir-i caiz ise onun gitaristi olarak görülmüştür.[2]

Ayrıca Japonya konserinde attığı o muhteşem solo (The Godfather Theme) unutulmazlar listesine girmiştir. 2010 yılında kendi solo albümünü çıkarmıştır.

22 Mayıs'ta Apocalyptic Love adında albüm kaydetmiştir.

2014 yılında ise World On Fire albümü çıkmıştır.

2016 yılında tekrar Guns N' Roses'a katılmıştır.[3]

Slash favori gitarı Gibson Les Paul'u çalarken

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Guns N' Roses ile
Slash's Snakepit ile
Velvet Revolver ile
Solo/Slash ft. Myles Kennedy & the Conspirators

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Slash, Axl Rose ile İlk Tanışmaları ve Çalışma İlişkilerinden Bahsetti". Rotka. 27 Aralık 2021. 27 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2022. 
  2. ^ "Michael Jackson's Collaborations With Slash". Michael Jackson Official Site (İngilizce). Erişim tarihi: 16 Ekim 2022. 
  3. ^ "9 Videoda Guns N' Roses ile Rock N' Roll". Red Bull. 16 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2022.