Stevie Wonder

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Stevie Wonder
Stevie Wonder, Bahia, Brezilya'da bir konferans sırasında.
Genel bilgiler
Doğum adı Stevland Hardaway Judkins
Doğum 13 Mayıs 1950 (1950-05-13) (66 yaşında)
Saginaw, Michigan, ABD
Tarzlar R&B, soul, funk, motown, pop
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı, prodüktör, aktivist
Çalgılar Vokal
Etkin yılları 1963-günümüze
Plak şirketi Motown
Resmî sitesi http://www.steviewonder.net/

Stevie Wonder (Stevland Hardaway Judkins), (d. 13 Mayıs 1950, Michigan), ABD'li şarkıcı, söz yazarı, müzisyen ve aktivist.

ABD'nin Michigan kentinde gözleri görmeyerek dünyaya geldi. 22 Grammy ödülü sahibidir (bu yaşayan bir sanatçı için rekordur), aynı zamanda bir hayat boyu başarı ödülü ve En İyi Film Müziği Oscar'ını kazanmıştır.[1] Bob Marley’den etkilenen sanatçı, tüm müzik yaşamı boyunca ağırlık kazanan dans ve aşk şarkılarından sonra bu sayede nükleer silah karşıtı kampanyalara kadar uzanan bir yelpazeye müziğini genişletmeyi başardı. Wonder’in ilk protest şarkısı Dylan’ ın “Blovin In The Wind” inin bir versiyonuydu. Tanıştığı ve birlikte şarkı söylediği Marley’e Wonder’in sunduğu ödül, “Master Blaster” şarkısı oldu. Bu şarkının da içinde yer aldığı “Hatter Than July” uzunçalarındaki “Happy Birtdhay” adlı şarkı Amerikan halkını etkileyen bir şarkı olacaktı. Hatta bu şarkı, Martin Luther King' in yaş gününün ulusal tatil ilan edilmesini isteyen bir kampanyayı canlandıracaktı. Wonder, 1981'de King'in yaş gününün tatil olmasını sağlayabilmek için gerçekleştirilen gösteriye ve bir sene sonraki elli bin kişinin toplandığı gösteriye de katılarak destek sundu. Wonder, elli bin kişiye şöyle seslendi: "Bitmemiş bir senfoniyle ilgili çalışmalarımızı kutlayacağımız, dayanışma için prova yapacağımız bir güne ihtiyacımız var."

Çocukluğundan beri görme engelli olan Stevie Wonder, 13 yaşından bu yana dünya çapında yüz milyonlarca albüm satmıştır. Gitar, bateri, piyano ve mızıka gibi birçok müzik aletini çalabilmektedir. Birçok eleştirmen tarafından müzik dehası olarak kabul edilmektedir. Popun Kralı Michael Jackson ile Motown günlerine dayanan özel dostlukları vardır. Jackson ile beraber We Are The World (USA For Africa) ve Just Good Friends şarkılarında düet yapmışlardır. Wonder, hala konserlerinde yakın dostu Michael Jackson anısına "The Way You Make Me Feel"i coverlamaktadır. Ayrıca Skeletons adlı şarkısı Grand Theft Auto V adlı oyunun tanıtım videosunda yer almıştır.[2]

Stevie Wonder, Barack Obama'dan Hayat Boyu Başarı Ödülünü alırken.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Stevie Wonder ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.