Angus Young

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Angus McKinnon

Angus McKinnon (d. 31 Mart 1955, Glasgow), İskoç asıllı Avustralyalı müzisyen.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha 4 yaşındayken kalabalık ailesi Sidney, Avustralya’ya yerleşti. Gitardan önce banjoyla ilgilenmeye başladı. Ağabeyi Malcolm ile birlikte Muddy Waters, B. B. King ve Howlin’ Wolf’un eski Blues parçalarını yorumladılar. İki kardeş çok düzensiz öğrenciler olduklarından derslerinden çok, büyük ağabeyleri George’un getirdiği plaklarla ilgileniyorlardı. Rolling Stones, Yardbirds ve Easybeats onların yapacağı müziği oldukça etkilemiştir.

AC/DC kurulduktan sonra Angus’un sahnedeki hareketleri grubun en önemli görsel çekiciliği olur çıkar. Çok geçmeden, bu konserleri birer şova dönüştürecek etmenlerden biri olan Angus’un sahne kıyafeti yerleşir. Angus bundan sonra okul kıyafetleriyle sahne alacaktır: okul üniforması, sırt çantası ve kısa pantolon.

Angus’un beğendiği gitaristler arasında Muddy Waters, B. B. King, Johnny Winter, Stevie Ray Vaughan ve Jeff Healey gibileri gelir. Sevdiği AC/DC parçaları ise "Let There Be Rock", "Back in Black", "Highway to Hell" ve "T.N.T"'dir.[kaynak belirtilmeli]