Genesis (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Genesis
Genel bilgiler
Başladığı yer Godalming, Surrey, İngiltere
Tarzlar Progresif rock, Senfonik rock, Pop rock, rock
Etkin yıllar 1967–1999, 2006–2022
Müzik şirketi Virgin, Charisma, Decca, EMI
İlişkili hareketler Garden Wall, The Anon
Resmî site genesis-music.com
Üyeler Tony Banks
Mike Rutherford
Phil Collins
Eski üyeler Peter Gabriel
Anthony Phillips
Chris Stewart
John Silver
John Mayhew
Mick Barnard
Steve Hackett
Ray Wilson

Genesis, 1967 yılında kurulan İngiliz müzik grubu. Progressive rock (birçok farklı müzik türünün harmanlanıp bir araya gelmesinden ortaya çıkmıştır. Rock, caz, folk ve klasik müziğin karışımıyla ortaya çıkan deneysel müzik olarak da adlandırılır.) türünü benimseyen grubun önde gelen üyeleri daha sonra solo kariyelerinde de önemli başarılar kazanan Peter Gabriel ve Phil Collins'tir.

Genesis, 150 milyonluk albüm satışı ile tüm zamanların en çok satan 30 grubu arasında yer alır. Grubun iki ayrı döneminden söz etmek mümkündür. Erken dönemde çıkardıkları kompleks, detaylı enstrümantasyon içeren parçalar ve sahne üstünde yaptıkları görsel şovlar, 1970'lerde tanınmalarını sağladı. 23 dakika uzunluğundaki Supper's Ready adlı parçaları ve 1974 tarihli The Lamb Lies Down on Broadway albümleri, bu döneme damga vuran çalışmalarıdır.

1980'ler sonrasında tarzları pop'a kaydı ve grup daha geniş bir dinleyici çekti. Bu değişiklik onlara Duke albümüyle İngitere'de, Invisible Touch adlı parçalarıyla da ABD'de birinci sırayı getirmiştir.

İlk olarak Peter Gabriel'in öncülük ettiği grup, onun 1975'te gruptan ayrılmasıyla beraber Phil Collins'in önderliğine geçmiştir. Collins 1996'ya kadar bu görevine devam etti. Daha sonra bir sene Ray Wilson'ın öncülüğünü yaptığı grup, son olarak Ekim 2006'da BBC'den yapılan açıklamaya göre tekrar bir araya gelip dünya turuna çıkma kararı almıştır. Tony Banks, Phil Collins ve Mike Rutherford son olarak bir araya gelen grup üyeleridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]