Sam Cooke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sam Cooke
Genel bilgiler
Doğum adı Samuel Cook[1]
Unvanı Dale Cook
Doğum 22 Ocak 1931(1931-01-22)
Clarksdale, Mississippi, ABD
Ölüm 11 Aralık 1964 (33 yaşında)
Los Angeles, ABD
Başladığı yer Chicago, ABD
Tarzlar Soul, gospel müziği, R&B
Meslekler Şarkıcı-şarkı yazarı, girişimci
Çalgılar Vokal, piyano, gitar
Etkin yıllar 1951[2]-1964
Müzik şirketi Specialty Records, Keen Records, RCA Records
İlişkili hareketler The Singing Children, The Highway Q.C.'s, The Soul Stirrers, J. W. Alexander, Lou Rawls, Bobby Womack

Samuel Cook  (22 Ocak 1931 - 11 Aralık 1964),  profesyonel olarak bilinen Sam Cooke , ABD'li şarkıcı, söz yazarı, sivil haklar aktivisti ve girişimci oldu.

Hem bir şarkıcı hem de besteci olarak etkili olan  , kendine özgü vokalleri ve popüler müzik içindeki önemi ile yaygın olarak Ruh Kralı olarak bilinir . Çocukken şarkı söylemeye başladı ve “ Sen Beni Gönder ”, “ Bir Değişim Gelecek ”, “ Harika Bir Dünya ”, “ Zincir Çetesi ” gibi bir dizi hit şarkı çalan solo kariyerine geçmeden önce Soul Stirrers'a katıldı . " Uzakta Geceyi Bükme " ve " Onu Evime Bana Getir ".

Ruh müziğindeki öncü katkıları Aretha Franklin, Bobby Womack , Al Green , Curtis Mayfield , Stevie Wonder , Marvin Gaye ve Billy Preston'ın yükselişine katkıda bulundu ve Otis Redding ve James Brown'un beğenisini kazandı .  AllMusic biyografi yazarı Bruce Eder, Cooke'un "ruh müziğinin mucidi" olduğunu ve "inanılmaz bir doğal şarkı söyleme sesini ve asla aşılmayan yumuşak, zahmetsiz bir teslim" olduğunu söyledi.

11 Aralık 1964'te, 33 yaşında, Cooke Kaliforniya, Los Angeles'taki Hacienda Motel'in yöneticisi Bertha Franklin tarafından vuruldu ve öldürüldü. Bir soruşturmanın ardından mahkemeler, Cooke'nun ölümünü haklı bir cinayet olacağına karar verdi .  O zamandan beri, ölüm koşulları Cooke ailesi tarafından sorgulandı.

Ölüm

Cooke, 11 Aralık 1964'te 33 yaşında California, Los Angeles'taki Hacienda Motelinde öldü . Moteldeki bir çekim ve adam kaçırma olayının ayrı raporlarına cevap veren polis, Cooke'nin cesedini yalnızca spor ceket ve ayakkabılarla kaplı, ancak gömlek, pantolon veya iç çamaşırlarıyla kaplı olarak buldu. Daha sonra kalbini deldirdiği belirlenen göğsüne bir kurşun yarası tutmuştu.  Motelin menajeri Bertha Franklin, ofis binasına girip ona saldırdıktan sonra Cooke'u kendini savunma sırasında vurduğunu söyledi. Hesabı Cooke'un tanıdıkları tarafından hemen tartışıldı.

Resmi polis kayıtları, Franklin'in o akşamın erken saatlerinde check-in yapan ölümcül bir şekilde Cooke'yi vurduğunu belirtir. Franklin, Cooke'nin müdürün ofis dairesine bir öfkeyle girdiğini, bir ayakkabı ve spor ceket dışında hiçbir şey giymediğini ve kendisine motele eşlik eden bir kadının nerede olduğunu bilmek istediğini söyledi. Franklin, kadının ofiste olmadığını ve Cooke'a bunu söylediğini, ancak öfkeli Cooke'un ona inanmadığını ve kadının nerede olduğunu bilmesini tekrar talep ederek şiddetle sarıldığını söyledi. Franklin'e göre, ikisi Cooke ile boğuşmuştu, ikisi yere düştü ve sonra ayağa kalktı ve bir silah almak için koştu. Daha sonra Cooke'a kendini savunmada işten attığını söyledi çünkü hayatı için endişelendi. Kola bir keresinde gövdeyeçarptı. Franklin'e göre, son bir suçlamadan önce "Bayan beni vurdun" diye bağırdı. Nihayet düştüğü ve silahla vurularak ölümcül bir şekilde yaralandığı için bir süpürge sopasıyla onu başının üstüne dövdüğünü söyledi.

Motelin sahibi Evelyn Carr,  , olay sırasında Franklin ile telefonda bulunduğunu söyledi. Carr, Cooke'nin izinsiz girdiğini ve bunun ardından çıkan çatışma ve silah sesinden duyduğunu söyledi. Polisi, memurların motele gitmelerini istemek için çağırdı ve onlara bir çekimin gerçekleştiğine inandığını söyledi.

Bir adli tabip 'ın tahkikat olayı araştırmak için toplandı. Cooke'ye eşlik eden kadın, Carr'dan kısa bir süre önce o gece polisi arayan Elisa Boyer olarak tanımlandı. Boyer motelin yakınındaki bir telefon kulübesinden aradı ve kaçırıldıklarını söyledi.

Boyer, polise o gecenin erken saatlerinde Cooke ile tanıştığını ve geceyi şirketinde geçirdiğini söyledi. Yerel bir gece kulübünü birlikte terk ettikten sonra, defalarca evine gitmesini istediğini, ancak bunun yerine onu istediği gibi Hacienda Moteline götürdüğünü söyledi. Bir keresinde motelin odalarından birinde, Cooke fiziksel olarak onu yatağa zorladığını ve ona tecavüz edeceğinden emin olduğunu söyledi. Boyer'e göre, Cooke bir anlığına banyoya girdiğinde, kıyafetlerini hızla aldı ve odadan kaçtı. Acelesinde Cooke'un giysilerinin çoğunu yanlışlıkla aldığını da söyledi. Önce yöneticinin ofisine koştuğunu ve yardım istemek için kapıyı çaldığını söyledi. Bununla birlikte, yöneticinin cevap vermekte çok uzun sürdüğünü, bu yüzden Cooke'den korkmaktan hemen sonra geleceğini söyledi. Müdür hiç kapıyı açmadan önce motelden kaçtı. Sonra kıyafetlerini giydiğini, Cooke'un kıyafetlerini sakladığını, bir telefon kulübesine gittiğini ve polis çağırdığını söyledi.

Çocuğun hikâyesi o geceyle Cooke arasında olanların tek açıklaması; Ancak, onun hikâyesi uzun zamandır sorgulanmıştı. Cooke’un akşamları daha önce yemek yediği ve yemek yediği Martoni's Restaurant’taki dinleyiciler tarafından bildirilen olayların versiyonuyla arasındaki tutarsızlıklar, Boyer'in isteyerek isteyerek Cooke’la birlikte motele gittiğini ve daha sonra kıyafetleriyle odadan çıktığını öne sürdü. Bir tecavüz girişiminden kaçmak yerine onu soymak.  Maroke'nin ölüm sahnesinde bulunan 108 dolarlık nakit paradan çok daha fazla para taşıdığı bildirildi ve Boyer Ocak 1965'te fuhuş nedeniyle tutuklandı, ancak suçu reddedildi ve tahakkuk ettirilmedi.

Ancak, Boyer'in rolü ile ilgili sorular, yalnızca Franklin'in çekimdeki rolünün koşullarını belirlemek olan soruşturmanın kapsamı dışındaydı. Boyer, neredeyse tüm Cooke kıyafetleri ile motel odasından ayrıldı ve testlerin Cooke'un o sırada sakat bırakıldığını göstermesi, Cooke'nin tuhaf davranışı ve kıyafet durumu hakkındaki sorgulayıcı jüri üyelerine makul bir açıklama yaptı. Buna ek olarak, çünkü Carr tanıklık teyit olayların Franklin'in sürümünü ve Boyer ve Franklin hem sonradan geçirilen çünkü yalan testleri, Adli tıp jüri sonuçta Franklin'in açıklama kabul ve bir karar döndü nefsi . Bu karara bağlı olarak yetkililer, Cooke'nun ölümü hakkındaki davayı resmen kapattı.

Bununla birlikte, Cooke'nun ailesi ve destekçilerinden bazıları, Boyer'in olayların yanı sıra Franklin ve Carr tarafından verilenleri de reddetti. Cooke'u öldürecek bir komplo olduğuna ve cinayetin üç resmi hesaptan tamamen farklı bir şekilde gerçekleştiğine inanıyorlar.  Şarkıcı Etta James, Cooke’un cesedini cenazesinden önce inceledi ve olayların resmi versiyonunun doğruluğunu sorguladı. Gözlemindeki yaralanmaların, sadece Franklin ile savaştığı resmi Cooke hesabının çok ötesinde olduğunu yazdı. James, Cooke'un o kadar fena dövüldüğünü yazdı, başı neredeyse omuzlarından ayrıldı, elleri kırıldı ve ezildi ve burnu dolaştı. Bazı insanlar Cooke'nun menajeri Allen Klein'ın ölümünde rol oynayabileceğini düşünüyor. Klein nihayetinde Cooke'un kayıtlarının tüm haklarına sahip olan Tracey, Ltd'ye aitti.

Suçlu bir komployu destekleyen somut bir kanıt bulunamamıştır.

Sonrasında Düzenleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sam Cooke'un Mezarı, Şeref Bahçesi, Forest Lawn Glendale

Cooke için ilk cenaze hizmeti 18 Aralık 1964'te Chicago'daki AR Leak Cenaze Evi'nde yapıldı; 200.000 hayran, cesedini görmek için dörtden fazla şehir bloğu için sıraya girdi.  Daha sonra, 19 Aralık'taki Sina Dağı Vaftiz Kilisesi'nde,  "Beni İzlemeye Devam Edenler" çok harikulade bir performansını içeren ikinci bir hizmet için bedeni Los Angeles'a geri döndü. Acı çeken Bessie Griffiniçin durmuş Ray Charles tarafından . Cooke , California , Glendale'deki Forest Lawn Memorial Park Mezarlığı'na girdi .

Ölümünden bir ay sonra iki single ve bir albüm çıkarıldı. Bekarlardan biri olan " Shake ", hem pop hem de R&B listelerinde ilk 10'a ulaştı. B tarafı, " Bir Değişim Gelecek ", Sivil Haklar Hareketi döneminden kalma klasik bir protesto şarkısı olarak kabul edilir .  İlk 40 pop hit ve ilk 10 R&B hit oldu. Ayrıca Shakeadlı albüm, R&B albümleri için bir numaralı sıraya yükseldi. Cooke'un ölümünden sonra dul Barbara, Bobby Womack ile evlendi . Cooke'un kızı Linda , daha sonra Womack'in erkek kardeşi Cecil ile evlendi .

Bertha Franklin, Cooke'yi vurduktan sonra birçok ölüm tehdidi aldığını söyledi. Hacienda Motel'deki görevinden ayrıldı ve taşındığı yeri kamuya açıklamadı.  Koronun jürisi tarafından temizlendikten sonra, Cooke’nın mülküne dava açtı, Cooke’un saldırısı sonucu yaşadığı fiziksel yaraları ve zihinsel ıstırapları gösterdi. Davası, telafi edici ve cezai tazminatdavası için 200.000 ABD Doları talep etmiştir .  Barbara Womack, Franklin'e mülk adına karşı koymuş , Cooke'un cenaze masraflarını karşılamak için 7 bin dolarlık tazminat talebinde bulunmuştur. Elisa Boyer, davada Franklin'i destekleyen bir ifade verdi. 1967'de, bir jüri her iki konuda da Franklin lehine karar verdi ve kendisine 30.000 dolar tazminat verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sam Cooke". Britannica online. 26 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2008. 
  2. ^ "Jesus Gave Me Water". Songsofsamcooke.com. 1 Mart 1951. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]