Run-DMC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Run-DMC
Genel bilgiler
Köken Amerika Birleşik Devletleri Queens, New York, ABD
Tarzlar Hip hop, rap rock
Etkin yılları 1983-2002
Müzik şirketi Profile
İlişkili hareketler The Afros, Aerosmith, Beastie Boys, LL Cool J
Resmî sitesi www.RunDmcMusic.com
Eski üyeler DJ Run
Jam Master Jay
D.M.C.
Logo

Run-D.M.C. (veya Run DMC), Joseph "DJ Run" Simmons, Darryl "D.M.C." McDaniels, ve Jason "Jam-Master Jay" Mizell tarafından hip-hop kültürüne öncülük edecek bir grup olarak kuruldu. Grup, hip-hop'ın belli başlı müzik türleri arasına girmesini sağladı ve 80'lerde büyük sükse yaptı. Grubun üç üyesi ABD'nin Queens bölgesinde birbirlerine komşu olarak büyümüşlerdi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

"Run" Simmons, hip-hop efsanesi Russell "Rush" Simmons'ın kardeşiydi ve hip-hop'a DJ olarak başlamıştı. Deneyimlerini sahnede en iyi çocukluk arkadaşlarından biri olan Darryl McDaniels ile paylaştı. Daha sonradan gruplarına bir üçüncü üye buldular; Jam Master Jay, ve 1983'te ilk singlelarını çıkardılar, "It's Like That".

Grup daha sonraları MTV'de boy göstermeye başladı. İlk rap videosu olan grup olmuşlardı. Kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle Altın Plak kazandılar. Müzik listelerinde pop egemenliğini yıkan ilk rap grubu oldular.

Daha sonraları başarılar üst üste gelmeye devam etti. Run-DMC tüm Amerika tarafından tanınan ve ödüle doymayan bir grup haline geldi.

Sonraki Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Run-DMC Crown Loyal albümünü çıkardı.

Jam Master Jay Queens'teki stüdyosunda bazı müzisyenlerce öldürüldü, 30 Kasım 2002'de grup kesin olarak dağıldığını açıkladı.

2004 yılında, Rolling Stone Magazine onları Tarihteki en iyi 100 artist listesinde 48. sırada gösterdi.(100 Greatest Artists of All Time) [1].

15 Kasım 2006 yılında, Run-D.M.C.,Long Island Music Hall of Fame'e dahil edildi (www.limusichalloffame.org).

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Run-D.M.C.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]