Run-DMC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Run-DMC
Genel bilgiler
Başladığı yerAmerika Birleşik Devletleri Queens, New York, ABD
TarzlarHip hop, rap rock
Etkin yıllar1983-2002
Müzik şirketiProfile
İlişkili hareketlerThe Afros, Aerosmith, Beastie Boys, LL Cool J
Resmî sitewww.RunDmcMusic.com
Eski üyelerDJ Run
Jam Master Jay
D.M.C.

Run-D.M.C. (veya Run DMC), Joseph "DJ Run" Simmons, Darryl "D.M.C." McDaniels ve Jason "Jam-Master Jay" Mizell tarafından hip-hop kültürüne öncülük edecek bir grup olarak kuruldu. Grup, hip-hop'ın belli başlı müzik türleri arasına girmesini sağladı ve 80'lerde büyük sükse yaptı. Grubun üç üyesi ABD'nin Queens bölgesinde birbirlerine komşu olarak büyümüşlerdi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

"Run" Simmons, hip-hop efsanesi Russell "Rush" Simmons'ın kardeşiydi ve hip-hop'a DJ olarak başlamıştı. Deneyimlerini sahnede en iyi çocukluk arkadaşlarından biri olan Darryl McDaniels ile paylaştı. Daha sonradan gruplarına bir üçüncü üye buldular; Jam Master Jay ve 1983'te ilk singlelarını çıkardılar, "It's Like That".

Grup daha sonraları MTV'de boy göstermeye başladı. İlk rap videosu olan grup olmuşlardı. Kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle Altın Plak kazandılar. Müzik listelerinde pop egemenliğini yıkan ilk rap grubu oldular.

Daha sonraları başarılar üst üste gelmeye devam etti. Run-DMC tüm Amerika tarafından tanınan ve ödüle doymayan bir grup haline geldi.

Sonraki Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Run-DMC Crown Loyal albümünü çıkardı.

Jam Master Jay Queens'teki stüdyosunda bazı müzisyenlerce öldürüldü, 30 Kasım 2002'de grup kesin olarak dağıldığını açıkladı.

2004 yılında, Rolling Stone Magazine onları Tarihteki en iyi 100 artist listesinde 48. sırada gösterdi.(100 Greatest Artists of All Time10 Ağustos 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.).[1]

15 Kasım 2006 yılında, Run-D.M.C.,Long Island Music Hall of Fame'e dahil edildi (www.limusichalloffame.org)29 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Run-D.M.C.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Immortals: The First Fifty". Rolling Stone Issue 946. Rolling Stone. 11 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]