Diana Ross

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diana Ross
Genel bilgiler
Doğum adı Diana Ernestine Earle Ross
Doğum 26 Mart 1944 (1944-03-26) (78 yaşında)
Detroit, Michigan, ABD
Etkin yıllar 1959-günümüz
Müzik şirketi Motown, RCA
Resmî site www.DianaRoss.com

Diana Ross (d. 26 Mart 1944, Detroit), Amerikalı şarkıcı, müzik yapımcısı, oyuncu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İşçi bir baba ile öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Diana Ross, çocukluğunu Alabama'da geçirdi. 14 yaşındayken ailece Detroit'e taşındılar. Ocak 1962'de Ross, "Cass Technical High School"dan mezun oldu. Aynı yıllarda müzik kariyerini oluşturmaya başlayan sanatçı, komşuları olan Mary Wilson, Florence Ballard, ve sonradan Supremes ve The Temptations adlarını alacak olan Betty McGlown ile yerel topluluklar oluşturup soul tarzda yoğunlaşan müzik çalışmaları yaptı.

Çalışmaları, Beatles'dan sonra en çok satan ikinci albüm oldu. 1959 yılında başlayan Supremes macerasından sonra 1970'li yıllarda solo çalışmalarına başladı. 1972 yılında kendisine Oscar adaylığı getiren Lady Sings the Blues adlı filmde rol aldı. Yaptığı birçok albüm ve birçok şarkı haftalarca liste başında kaldı.

Çalışmalarıyla çeşitli ödüller kazanan Ross, 1971 Ağustos'unda menajeri Robert Ellis Silberstein ile evlendi. Daha sonra zengin bir emlakçıyla evlenip 1973 yılında boşandı ve New York'a taşındı. Her onar yıllık dönemde parlak çıkışlar yaptı. 1985 Ekim ayında evlendiği Norveçli iş insanı Arne Næss Jr.'dan 2000 yılında boşandı.

İlk evliliğinden iki kız, ikinci evliliğinden iki oğlan çocuk sahibi oldu. Oğullarından birini bir kazada yitiren Diana Ross, 2002'de alkole sığınarak tedavi gördü. Michael Jackson'ın adına "Dirty Diana" şarkısını yaptığı sanatçı, bir yıl içinde 40'ın üstünde danışman-sekreter değiştirmek gibi bazı kaprisli davranışları ve skandallarıyla hep gündemde kaldı. (World) Upside Down adlı şarkısı 1980 yılında hit oldu. 1964 -2002 yılları arasında altı sinema filminde rol alan Ross, çeşitli televizyon programlarında da yer aldı. R&B, soul, pop, disko ve caz türleri daima repertuvarında yer aldı. Diana Ross albümleri toplamda 100 milyondan fazla satmıştır.

Solo diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1990 yılında

"Top Ten" albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

The following albums reached the Top Ten on either the United States albums chart or the United Kingdom pop albums chart.

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]