İçeriğe atla

Franz Ferdinand (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Franz Ferdinand
Genel bilgiler
Başladığı yerGlasgow, İskoçya
TarzlarIndie rock, Alternatif Rock, Dance Rock
Etkin yıllar2002-günümüz
Müzik şirketiDomino Records
Resmî sitefranzferdinand.com
ÜyelerAlex Kapranos
Bob Hardy
Nick McCarthy
Paul Thomson

Franz Ferdinand, Glasgow'da kurulan İskoç bir indie rock grubu. Grubun adı, Avusturya-Macaristan Arşidükü'nün adından gelmektedir. Grup 2002 yılında kurulmuştur. Grubun ilk deneyimli chart başarısı ikinci single "Take me out" İngiltere listelerinde 3 numaraya ulaştı, ardından ilk albümleri "Franz Ferdinand", İngiltere albüm listelerinde # 3 numaradan giriş yaptı. Grubun 2005 yılında "En İyi İngiliz Grup" ve "En İyi Rock Act" için 2004 Mercury Müzik Ödülü ve iki Brit Ödülleri kazanmak için gitti. NME onların "Yılın Albümü" olarak Franz Ferdinand seçti. Albümden 3 top 10 single çıktı, "Take Me Out", "The dark of the matinée" ve "This Fire". Grup ayrıca çeşitli Grammy Ödülü adaylığı aldı.

Grup İskoç olarak bilinse de, gruptan bir tek Paul Thomson İskoçya doğumludur. Diğer üç üye İngiltere'de doğmuş, daha sonradan İskoçya'ya taşınmışlardır.

Kuruluşu ve ilk yılları: 2002-2003[değiştir | kaynağı değiştir]

Franz Ferdinand üyeleri çeşitli gruplarda (Karelya, Yummy Fur, 10p Invaders ve Embriyo) 1990'larda çalmıştır. Alex Kapranos ve Paul Thomson birlikte Yummy Fur'da çalmıştır ve daha sonra şarkı yazmak için takım olmuştur. Aynı zaman zarfında Kapranos arkadaşı Bob Hardy'ye hediye gelen bas gitarı nasıl çalacağını öğretmiştir. Kapranos daha sonra grubun 2. gitaristi olan Nick McCarthy ile tanıştı. McCarthy o yıllarda Almanya'dan İskoçya'ya 2001'de geri dönmüştü. Mayıs 2003'te grup, Laurence Bell bağımsız plak şirketi Domino Records ile anlaştı. Domino Records tarafından "Darts of Pleasure" 2003'ün ikinci yarısında yayınlandı. Kapak resmi Paul Thomson tarafından dizayn edilmiştir. Albüm İngiltere Chartları'nda 43.'lüğe ulaştı. Grup, NME Awards 2004'te, Kasım 2003 yılında ilan edilen "Phillip Hall Radar Award" ödülünü kazandı.

Franz Ferdinand: 2004[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup GULA Stüdyoları, Malmö, İsveç'e Tore Johansson ile taşındı. Ocak 2004'te "Take me out" İngiltere listelerinde #3'e ulaştı. Debut albümleri olan "Franz Ferdinand" 2004'ün başlarında İngiltere Albüm Listesi #3'e, Avustralya albüm listelerinde #12'ye yükseldi. Albüm sadece 2004 itibarıyla, ABD'de Billboard 200 albüm listelerinde en düşük düzeyine ulaştı. Ancak top 5 indie rock listesine ve ilk sanatçılar için Heatseeker'e ulaştı. Kuzey Amerika turu ve MTV video "Take Me Out"taki dönme sonucu, albüm daha sonra Billboard 200'de 2004 yılında üzerinde #32'ye uzandı ve ABD'de 1 milyon kopya sattı. Franz Ferdinand eleştirmenlerden genel olarak olumlu yanıt aldı. 7 Eylül 2004'te albümü 2004 Mercury Müzik Ödülü'ne layık görüldü."Take Me Out" Avustralya Triple J Hottest 100 charts'ta 2004 yılında birincilik kazandı. Franz Ferdinand, 2004'te ve 2005'te 2 Brit Ödülü, Ivor Novello Ödülü'nü kazanmaya devam etti. Grup 2005'te Grammy Ödülleri'nde gerçekleştirilen "Take Me Out" performansında Los Lonely Boys, Maroon 5, Black Eyed Peas ve Gwen Stefani ile birlikte söylemişlerdir. "Take Me Out" NHL 2005 ve Guitar Hero oyunlarında kullanıldı. Albüm dünya çapında yaklaşık 3,6 milyon kopya sattı.

You Could Have It So Much Better: 2005–2006[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup İskoçya'daki stüdyoda kaydettikleri albümü "You Could Have It So Much Better"ı 3 Ekim 2005'te yayınladı. Albümün kapak tasarımı Liliya Brik Alexander Rodchenko's 1924 portresi üzerinde modellenmiştir. Grup albümde kendi müzikal aralığı genişletmek için çalıştı. Albüm ABD listelerinde #8'den,İngiltere albüm listelerindeyse #1'den giriş yaptı. Tur albümün çıkış süresince Alexandra Palace,Kuzey Londra'da uzun vadede 4 gece çalarak Kasım-Aralık 2005'te "sold out" yaparak rekor kırdı. Albümden 4 single çıktı. Bunlar: "Eleanor Put Your Boots On", "Do You Want To","Walk Away" ve "The Fallen". "Eleanor Put Your Boots On"un video versiyonu Michigan turnesinde kaydedildi. Şarkı Kapranos'un sevgilisi Eleanor Friedberger (The Fiery Furnaces) için yazılmıştır.İngiliz müzik magazin dergisi Q tarafından belirlenen 2005 greatest singles'ta "Do You Want To" #4 oldu. "Walk Away" ve "The Fallen"/"L. Wells" ise İngiltere charts'a #15'ten giriş yaptı.

Tonight: Franz Ferdinand: 2007–şimdiye dek[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Ocak 2009'da grubun 3. albümü "Tonight: Franz Ferdinand" çıkmıştır. Glasgow 2007 yazından albümün kaydına başlanılmıştı. Kapranos verdiği bir röportajda "albümün sound'u bir genç seks'i gibi oldu.Bu biraz daha dans pisti için dostça oldu" dedi. Albümün mixlerini Mike Fraser yaptı. İlk single "ulysses" seçildi. 19 Ocak 2009'da çıkmıştır. İlk olarak Zane Lowe'da 17 Kasım 2008'de çalınmıştır.Kısa bir süre sonra YouTube'ta hit oldu. UK Top 40 bu kadar başarı görmedi, sadece #20'ye ulaştı ancak İspanya ve Japonya'da sırasıyla #2 ve #3'e ulaştı. aaAyrıca ABD Modern Rock Chart'a #20'den girdi. İkinci single "no you girls" listelerde başarı sağladı. Şarkı,radyolara dağıtılmadan önce ABD Modern Rock Chart'ta #7'den giriş yaptı."Can't Stop Feeling" 3. single olarak 6 Temmuz 2009'da yayınlandı. "What She Came For" 4. single olarak seçildi. Fakat remix olarak yayınlandı.

Grup Radio 1's 'de "Shopping For Blood" şarkısıyla Britney Spears'ın şarkısı Womanizer'a cover yapmıştır. Glastonbury Festival 2009 için ana grup olarak sahneye çıkacağını duyurdu.6 Mayıs 2009'da Franz Ferdinand, Green Day's 21st Century Breakdown Dünya Turnesi 3. açılışını yapmıştır. 1 Haziran 2009'da Blood, Tonight şarkıların dub remix sürümleri olan albüm "Blood: Franz Ferdinand" albümünü yayınladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]