İçeriğe atla

Ray Manzarek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ray Manzarek
Manzarek 2007 yılında.
Genel bilgiler
DoğumRaymond Daniel Manczarek Jr.
12 Şubat 1939(1939-02-12)
Chicago, Illinois, ABD
Ölüm20 Mayıs 2013 (74 yaşında)
Rosenheim, Almanya
TarzlarPsychedelic rock, acid rock, blues rock, jazz rock, hard rock, blues, jazz fusion, funk, rock and roll
MesleklerMüzisyen, şarkı sözü yazarı
Etkin yıllar1961-2013
Müzik şirketiElektra
İlişkili hareketlerThe Doors, Manzarek-Krieger, Rick & the Ravens, Nite City, The Manzarek-Rogers Band
Resmî sitethedoors.com
Önemli çalgılar

Raymond Daniel Manczarek (12 Şubat 1939, Chicago - 20 Mayıs 2013), Amerikalı bir yapımcı, yönetmen, yazar, şair ve rock grubu The Doors'un klavyecisidir. The Doors'a katıldıktan sonra soyadını Manzarek olarak değiştirmiş, "c" harfini soyadından atmıştır.[1]

Liseyi St. Rita Lisesi'nde, üniversiteyi ise DePaul Üniversitesi'nde okudu. DePaul'da 4 yıl ekonomi okuduktan sonra UCLA (University of California, Los Angeles)'da Sinema bölümünü okudu. Jim Morrison ile de bu burada tanışmışlardır. Yollarını okul bittikten sonra ayırırlar, fakat Venice, Los Angeles'ta şans eseri tekrar bir araya gelirler. Jim Morrison, Ray'e o sıralar şarkı yazdığından söz eder. Ray bunları dinlemek ister ve Morrison ona Moonlight Drive şarkısını söyler. Şarkı, Ray'in hoşuna gitmiştir. Birlikte, Huxley'in kitabından (The Doors of Perception) etkilenerek, The Doors adını verdikleri grubu kurarlar. Gitar için Ray'in terapi seanslarından arkadaşı Robbie Krieger, bateriye de Robbie'nin davetiyle John Densmore gelir.

Ray Manzarek, müzik çevrelerinde her zaman The Doors grubunun gizli lideri olarak görülürdü. Şarkılar Krieger'in fikirlerinden yola çıkılarak yapıldıysa da, Ray Manzarek bu fikirlerin The Doors klasikleri hale gelmesindeki en büyük etkendir. Gençliğindeki Chicago yıllarından aldığı blues kültürünü The Doors müziğine sempoze ederken, Krieger'in flamenco/latin tarzına da sadık kalarak parçaları düzenlemişlerdir. Jim Morrison'dan yaşça bir hayli büyük olmasından dolayı ona sözünü en çok geçirebilen insanların başındadır diye söylenir; buna rağmen "Light My Fire" kitabındaki bir bölümde Jimbo'nun ona neden aniden saldırdığı günü anlatırken; " Ona sadece saçlarını biraz kestirmesi gerektiğini söylemiştim" der.

Ray Manzarek The Doors grubunu kurmadan evvel abisiyle birlikte Screamin'Ray adında bir grupta şarkı da söylüyordu. Bilindiği gibi Jim Morrison'un aşırı alkol ya da uyuşturucu maddelerden dolayı performansını yürütemeyecek duruma geldiği zamanlarda, hemen mikrofonu önüne kurdurtup programa devam ederdi.

The Doors'un varlığı boyunca grupta kalmıştır. 20 Mayıs 2013 günü safra kanalındaki kanser nedeniyle 74 yaşında Almanya'nın Rosenheim şehrinde hayatını kaybetmiştir.

  • Light My Fire: My Life with The Doors (1998)
  • The Poet in Exile (2001)
  • Snake Moon (2006)
  1. ^ "Ray Manzarek, keyboardist and founding member of The Doors, dies at 74 from cancer" (İngilizce). washingtonpost. 21 Mayıs 2013. 21 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2013.